КАКО ЗАИСТА УШТЕДЕТИ СТРУЈУ? Професор Бањац тврди: Од грађана не може очекивати да се понашају као да су на дијети
Питање за Европу, али и Србију је: Да ли ће струје бити довољно током зиме?
Др Милош Бањац, редовни професор на Катедри за термомеханику на Машинском факултету у Београду, истиче да до краја ове године можемо само да штедимо енергију и да очекујемо да зима буде блага, а да се следеће завршавају неки пројекти с новим капацитетима. Каже да треба да се подигне свест грађана о штедњи на сваком кораку, али и да се не може очекивати да се понашају као да су на дијети па да мере сваку калорију коју унесу, у овом случају коју потроше.
Професор Милош Бањац је истакао да је Европа дуги низ година покушавала да склони државу из управљања енергетским сектором, па сада влада приватни сектор, а енергија, а посебно електрична енергија, постаје берзанска роба. Држава више не управља тиме и то је један од разлога што је Европа неспремна да реагује на тако крупне поремећаје.
ДА ЛИ ЈЕ БЕОГРАД СПРЕМАН ЗА НОВУ СЕЗОНУ?! Ево када се грејање може пустити, познато је и да ли ће се температура у становима мењати
ЕВРОПИ ПРЕТИ МРАК? Све већи страх од потпуног нестанка струје, комесар за управљање кризама: Могуће да ће бити потребна помоћ
ОВО НИКАКО НЕ РАДИТЕ У ТОКУ ГРЕЈНЕ СЕЗОНЕ! Електричар открио који уређај троши најмање струје зими
Што се тиче уштеде од 15 посто у Србији, Бањац каже да је то амбициозан циљ и да је остварив, али да се боји да мере које су донете неће баш успети.
- Тај циљ је постављен тако да се надокнаде губици који се очекују, односно увоз електричне енергије који ће ЕПС имати током године, а не на основу анализе, ефеката тих мера уштеде - сматра Бањац.
Другим речима, објашњава, ресорно министарство је затражило од јавног сектора да се снађе и нађе начин како да уштеди 15 посто, исто важи и за локалну самоуправу и за грађане.
Штедња на сваком кораку
Бањац истиче да мора да се подигне свест грађана о штедњи на сваком кораку.
Каже да искључивањем по једног уређаја нећемо успети да уштедимо енергије колико нам је потребно.
- Међутим, мерама да на сваком уређају, сваком коришћењу грејања, бојлера, шпорета, дакле на сваком кораку да уштедимо покоји проценат, успећемо да дођемо до тога да уштедимо енергију. Делимично ће тај комфор морати да трпи, али можемо с неким јефтиним мерама да смањимо потрошњу и да тај комфор не трпи толико - сматра професор.
Мисли и да се не може очекивати од грађана да се понашају као да су на дијети па да мере сваку калорију коју унесу, у овом случају коју потроше. Међутим, сматра да се сталним упозорењима, медијским кампањама да треба да угасе светло иза себе, да не користе клима-уређаје када нису у просторијама и слично, може допринети уштеди.