КИНА СРУШИЛА МОНОПОЛ ЗАПАДА: Пекинг сарадњом са земљама у развоју превагнуо на светској сцени
Ударно за западну економију.
Иако је Париски клуб доминирао у кредитирању земаља у развоју, сада је ту улогу преузела Кина – даје више зајмова најсиромашнијим државама света него сви други билатерални кредитори заједно, констатује колумниста "Фајненшел тајмса".
Уз то је Лондонски клуб комерцијалних банака изгубио на важности, док зајмопримци све више прикупљају средства на тржишту обвезница.
ГРАЂАНИ ЧУВАЈТЕ СЕ ПРЕВАРЕ! Србијом кружи СМС порука која вас може папрено коштати - Један клик и остајете без новца
ФОРМИРАН НОВИ САВЕЗ ПРОТИВ ПУТИНА! Пет држава се ујединило, крећу што је пре могуће, "поткопаће руски стисак"
КИНА ОДУВАЛА И ЗАПАД И ЕВРОПУ Никад јача економија, завод за статистику УПОЗОРАВА на две ствари
Ове промене значе да су позиције поверилаца далеко мање усклађене, посебно у поређењу с великом дужничком кризом која је потресала земље у развоју 1990-их година и када су се велики кредитори лако удружили не би ли нашли решење, док су такве акције сада готово немогуће.
Данас критикују Кину да даје кредите под тајним условима захваљујући којима је у предности у односу на друге зајмодавце, те тако изазива Међународни монетарни фонд и омета преговоре о реструктурирању дугова земаља у развоју покушавајући да наметне сопствене услове.
Међутим, без Кине ће се тешко наћи адекватан начин за превазилажење дужничког ћорсокака у којем су бројне земље, на пример Замбија, Шри Ланка, Гана, а много ће и зависити од те азијске силе, истиче колумниста "Фајненешел тајмса".
Кина је пак недавно најавила пред министрима финансија Г20 да ће сарађивати у решавању ситуације у вези с реструктурирањем државног дуга земаља у развоју, а делује и да је Пекинг ублажио свој став у тешким преговорима о низу неплаћања обавеза.
Наиме, Група 20 великих економија, чији је члан и Кина, осмислила је заједнички оквир, али за помоћ су се пријавиле само Замбија, Чад, Етиопија и Гана. Узрок се делимично налази у томе што оквир обавезује дужнике да траже исти третман од свих поверилаца, укључујући и оне у приватном сектору, а то многи суверени желе да избегну из страха да ће оштетити своју кредитну способност.
У ономе што изгледа као покушај да се оживе клупски састанци из прошлости, ММФ, Светска банка и Г20 покушали су да окупе све кредиторе у нову иницијативу. Округли сто на тему глобалног дуга одржан је прошле недеље у Вашингтону, а у разговорима су учествовали и Кина и чланови Париског клуба, заједно са представницима приватног сектора.