КО ЈЕ ПРОСЕЧНА ПРЕДУЗЕТНИЦА У СРБИЈИ? Ово је сектор где су жене у Србији најзаступљеније!
Пре 22 године појам женског предузетништва везивао се искључиво за интегрисање рањивих група жена из маргинализованих група
Просечна предузетница у Србији је средњих година, са средњим или вишим образовањем, живи у граду, а окренута локалном тржишту.
Кристин Лагард изнела нову економску прогнозу: Упућен апел земљама еврозоне!
ПОЛА ГОДИНЕ ОД ПРОГЛАШЕЊА ПАНДЕМИЈЕ: Ко су највећи губитници, а ко је највише профитирао?
"Србија спремна за други талас епидемије": Министар Недимовић обећава да нико неће бити остављен на цедилу
Сања Поповић Пантић из Удружења пословних жена Србије рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да то описује добро профил жене предузетнице у Србији, али недостаје и мотивација која подстиче жене да уђу у предузетништво.
-Још увек је то нужда, још увек је тај доминантни мотив у односу на предузетништво шансе, али оно што охрабрује је да та мотивација све више иде у корист развојне категорије, односно предузетника шансе, рекла је Сања Поповић Пантић.
Према њеним речима, жене су заступљене у сектору услуга, услуге се диверзификују кроз низ од 20 година колико Удружење послује.
-Проширио се дијапазон нарочито захваљујући дигитализацији, тако да су услуге заиста нешто што доминира, затим прерађивачка индустрија и трговина, каже Поповић Пантић.
Међутим, оне и даље руководе само малим предузећима.
-Ако поредимо корпоративни сектор - све је већи број жена управо и због квота које у мултинационалним корпорацијама постоје да се жене промовишу на позицију одлучивања, каже она.
У нашим компанијама - када је реч о приватним компанијама - ту је основни критеријум квалитет кандидата зато што бизнис не познаје пол, али је другачије у јавној управи, мада и ту има разлика, али статистика показује да су у мањини, указала је Поповић Пантић.
Узнапредовали смо у односу на пре 22 године - удео предузетница је порастао не толико значајно колико је квалитет женског предузетништва унапређен, указује она.
Шта још мора да се промени
-Пре 22 године појам женског предузетништва везивао се искључиво за интегрисање рањивих група жена из маргинализованих група, избегличке полулације - то је 1998. година, истиче.
Након тога је уследило бомбардовање, па се све вратило уназад и практично можемо да говоримо о неком развоју уназад 20 година.
Тада су жене у предузетништво улазиле, како каже, искључиво из егзистенцијалних разлога. Та мотивација се значајно променила - многе су од тада до сада развиле успешне фирме које су чак извозно орјентисане - тако да је квалитет женског предузетништва значајно побољшан, а од 2009. су пристуни и институционални програми за подршку развоју и женском предузетништву.
Каже да не постоји домаћи законски оквир, али постоји закон о малим предузећима који је донела ЕУ, мере се индикатори развоја предузетништва.
Долазак Иванке Трамп у Србију
Соња Поповић Пантић каже да је Иванка Трамп права особа за ову тему јер се томе врло посвећује и стручно ради на отварању академија женског предузетништва у свету.
-Моје питање, савет, препорука би било везано за то да се отвори и у Србији и помогне у промовисању пласмана предузећа које воде жене у глобалним ланцима добављача, рекла је Соња Поповић Пантић.
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕДА НАЈБОГАТИЈЕ СЕЛО НА СВЕТУ: Ни један становник нема испод 250.000 долара на рачуну (ВИДЕО)
ЕВРОПСКИ ГИГАНТ ИСПРЕД ТЕСЛЕ: Продаја ЕЛЕКТРИЧНИХ АУТОМОБИЛА скоро удвостручена
Лоше време утицало на јабуке и грожђе, а корона на винаре! ЛОША ГОДИНА ЗА ВОЋАРЕ
ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Мањи приноси соје од очекиваног, а цена једне житарице је драстично пала
ВЕЛИКИ КОРАК НАПРЕД: Ускоро крећу летови између Београда и Приштине, погледајте како ће функционисати