КОЛИКО ЋЕ КОШТАТИ ГОРИВО У СРБИЈИ ОД ПЕТКА? Стручњак објашњава: Ево од чега зависи кретање цена
До петка до 15 сати, литар евродизела коштаће 198 динара, а бензина БМБ 95 премиум 176,05 динара.
Оптимистично је што су се цене нафте у свету мало смириле, изјавио је генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић, али и навео да се промене са ценама веома брзо дешавају и да је тешко рећи да ли можемо да будемо оптимисти када је реч о новим ценама, од следећег петка.
ЕКСКЛУЗИВНО!!! НИШЛИЈА ОТКРИВА КАКО СЕ СТИЖЕ ДО ЕПОХАЛНОГ ДОБИТКА О КОЈЕМ СЕ ДАНИМА ПРИЧА!
"ПРЕСТАНАК ИСПОРУКЕ ГАСА ИЗ РУСИЈЕ ДОВЕШЋЕ ДО ЕКСПЛОЗИЈЕ ЦЕНА" Тензије између САД и Русије све веће - то ће довести до овог кобног сценарија
ДА ЛИ ЈЕ ОВО КРАХ АМЕРИКЕ? Бела кућа саопштила је упозорење грађанима због Украјине
До петка до 15 сати, литар евродизела коштаће 198 динара, а бензина БМБ 95 премиум 176,05 динара.
Мићовић је истакао да у Србији цене деривата не одређује сасвим тржиште, већ држава одређује и максимално дозвољене малопродајне цене и државне дажбине.
- Она то не ради до краја паушално, него на основу формуле која је усвојена и која се налази у правилнику о утврђивању максималних прво велепродајних, а онда и малопродајних цена. У складу са том формулом убацују се котације референтних деривата бензина и дизела са међународног тржишта и зато смо прошлог петка имали доста велику промену цене дизела - објаснио је Мићовић.
Упитан колико дуго ће наша држава моћи да покрива разлику између тржишне цене и цене коју је сама одредила, Мићовић је рекао да се одлуком о смањењу акциза држава одрекла дела својих прихода, а да с друге и даље притиска нафтни сектор да ради на граници или испод границе издржљивости.
- Ми смо рекли у реду, издржаћемо тих месец дана, али ово је други месец важења уредбе и већ се примичемо граници када може доћи до нешто лошијег снабдевања тржишта - рекао је он.
Према његовим речима, важно је да се што пре изађе из садашње ситуације одређивања цена и да се препусти да тржиште формира део цене који се тиче тржишта, да држава одређује део цене који се тиче дажбина и да тако дођемо до што реалнијих цена.
- Потражња и продаја на бензинским пумпама је од почетка марта већа за 30 до 40 одсто. То не одговара реалним потребама тржишта и сигурно значи да се праве залихе - истакао је Мићовић.
Додао је да разуме да су и садашње цене за потрошаче велике, али да подаци показују да у земљама где цене деривата нису под контролом, гориво је тешко наћи за мање од два и по евра по литру.
Када је реч о санкцијама Европске уније које ће се примењивати од 15. маја и односе се на 12 компанија међу којима је и Гаспромњефт, већински власник Нафтне индустрије Србије (НИС), Мићовић је оценио да је положај НИС-а у овом случају јединствен.
- Србија је једина која има компанију у таквом статусу од 12 на које се санкције односе. Мислим да ће Европа, ако већ није, увидети аномалију тих санкција, односно да то нису санкције према руској компанији него према српском тржишту - рекао је Мићовић.
Додао је да би било исправно да се санкције према Нафтној индустрији Србије не примењују и да се НИС-у омогући допрема сирове нафте.