КОЛИКО РОДИТЕЉЕ КОШТА ЖИВОТ СТУДЕНАТА у Београду или Новом Саду: Цифре које треба да издвоје су ПАПРЕНЕ!
Живот једног студента из провинције, најчешће у Београду и Новом Саду, његове родитеље може да кошта и до 60.000 динара месечно.
Истовремено, минимални трошкови студирања су, уколико је студент на буџету и у студентском дому, око 10.000 динара.
Највише новца одлази на смештај ако студент није у дому, те на плаћање школарине, уколико није на буџету. Од додатних (и неизбежних) трошкова су још и храна, рачуни, градски превоз, уџбеници, али и трошкови које одлазе на доколицу, попут дружења, које је неизоставан део студентског живота.
ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ МОЛЕ ВЛАДУ ЗА ПОМОЋ због удара корона-кризе: "Спречите банкроте и масовна отпуштања"
ПРОПАШЋЕМО БЕЗ СРБА, ЧЕКАМО ВАС БРАЋО: Вапај Грка са Халкидикија након ЗАТВАРАЊА ГРАНИЦЕ
ЊИХ ЈЕ КОРОНА-КРИЗА НАЈВИШЕ ПОГОДИЛА: Ова старосна група била је на УДАРУ ОТКАЗА због вируса
Просечна свота новца која се издваја за четворогодишње школовање у Србији креће се од пола милиона па све до 1,5 милиона динара.
Стипендије које држава даје, обично до 10.000 динара, најчешће покривају трошкове дома, превоза и мензе. Они који имају среће да су на буџету и у студентском дому, од својих родитеља добијају само новац за џепарац.
Марко Мијић, студент четврте године инжењерског менаџмента Факултета техничких наука у Новом Саду, каже да његови месечни трошкови студирања и живота у овом граду износе око 20.000 динара.
- По мом мишљењу, највише новца одлази на храну и на дружење с колегама. Најјефтинија варијанта студирања кошта отприлике месечно 8.000, уколико се урачунају основне ствари које морају месечно да се плате, попут дома и мензе. Ако имате неке стипендије, које често буду од 10.000 до 15.000 динара месечно, тиме могу да се покрију сви трошкови и да остане још нешто са стране као џепарац. Најскупља варијанта износи минимум 40.000 динара, па навише, у зависности од тога какав стан изнајмљујете, где се храните и, наравно, да ли сте на буџету или самофинансирајући студент - изјавио је Мијић.
Како додаје, студенти се неретко сналазе допуњавајући свој буџет радећи послове преко студентске задруге, као конобари у кафићима или промотери различитих производа.
Година студирања на државном факултету кошта од 60.000 до 250.000 динара, док је на приватном факултету цена једне године од 180.000 до 370.000 динара. Цене студентског дома крећу се од 2.000 динара, у зависности од категорије собе, до економских цена око 9.000 динара.
Цене станова у Београду и Новом Саду у просеку износе од 200 до 250 евра, уз 100 евра за режије. Ови трошкови се обично деле напола јер студенти најчешће живе по двоје. У мензи се за оброке издваја од 5.000 до 10.000 динара.
Студирање у Београду кошта око 42.000 динара за смештај и храну. Нови Сад је нешто повољнији, те је за живот у том граду потребно издвојити око 35.000 динара месечно.
- Ћерка ми студира у Новом Саду и месечно за њено школовање издвајамо око 300 евра. Недељно за џепарац добије око 3.000 до 5.000 динара, зависно од тога да ли јој треба за књиге или неке друге факултетске трошкове. Волели бисмо да јој дамо више, али то је наш максимум. Она преко лета ради, иде на сезону или остане у Новом Саду па конобарише, како би скупила новца за неке своје потребе и гардеробу - рекла је мајка студенткиње, Асја Лазић из Бачке Паланке.
Бројне анкете показују да у нашој земљи студенти доста времена проводе у ноћном проводу, док су игре на срећу, тикети и друге игре у кладионици још једна од активности на које одлази добар део новца намењеног за потребе студирања. Већини студената џепарац који добију обично покрива основни трошак, студирање и исхрану, због тога део њих покушава да дође до додатног новца, неко се узда у рад, неко у срећу.
Скрипта уместо књига
Годишња чланарина универзитетских библиотека је око 1.500 динара, а осталих око 2.500. Копије књига које се купују почетком семестра износе од 4.000 до 7.000 динара, зависно од факултета. Студенти се довијају размењујући скрипта. Они који купују књиге морају да потроше на њих годишње од 10.000 до 15.000 динара. Бруцоши су, по правилу, спремнији да издвајају новац за нове уџбенике од својих старијих колега.
НЕМА ВИШЕ ПОМОЋИ: Држава данас исплаћује последњи минималац, а ево који ће бити НАЈКРИТИЧНИЈИ МЕСЕЦИ
ПАНДЕМИЈА ОСАКАТИЛА И ВРАЊСКИ ТУРИЗАМ: Смештајни капацитети "конака туриста у пролазу" зврје празни
СРБИ У НЕМАЧКОЈ МАСОВНО ОСТАЈУ БЕЗ ПОСЛА: Само у јуну на бироу 3 МИЛИОНА ЉУДИ, а ове професије највише трпе
ШТА ЋЕ БИТИ СА ВЕЋ УПЛАЋЕНИМ ПУТОВАЊИМА У ГРЧКОЈ? За све резервисане аранжмане до 15. јула ВАЖИ СЛЕДЕЋЕ правило
ИВАЊИЦА ПРЕТРПЕЛА НАЈВЕЋУ ШТЕТУ У НЕДАВНИМ ПОПЛАВАМА: Почиње санација, новац издвојен из државног буџета (ФОТО)