КОРОНА ПОДИГЛА ЦЕНУ ЦРВЕНОГ ЗЛАТА: Килограм малине скочио на три евра, потражња повећана на светском нивоу
Разлози раста тражње на светском тржишту малине и другог јагодичастог воћа као што су јагоде, боровнице и купине су, пре свега, култура исхране, хранидбена, посебно доказана лековита својства ових производа
У свету влада велика потражња за малином, па је, према подацима америчког Министарства пољопривреде, које је управо извршило анализу залиха смрзнутог воћа до 30. септембра 2020. године, количина малине у хладњачама смањена за чак 11 процената у односу на август 2020. године, односно 12 одсто у односу на исти период претходне године.
Слично стање са залихама малине, наводи др Александар Лепосавић, један од најбољих познавалаца малинарства код нас и у свету, јесте и у другим земљама, Европи посебно, што утиче и на пораст цене плодова ове воћне врсте на светском тржишту.
О томе који су разлози повећане потражње, али и како ће оваква ситуација утицати на нашу производњу, др Лепосавић истиче да је са усложњавањем ситуације са вирусом корона дошло и до скоковитог раста тражње за овим воћем у свежем или смрзнутом стању.
ЕУРО СЕДАМ СТАНДАРД ОЗБИЉНО ПРЕТИ БЕНЗИЦИМА И ДИЗЕЛАШИМА: Забрана СУС мотора већ 2025?
ИНФЛАЦИЈА УДАРА ГДЕ СТИГНЕ: Цене порасле у небо, одећа и обућа постали луксуз
Вучић отворио постројење "Дубока прерада" у Панчеву: Инвестиција вредна 300 милиона евра! (ВИДЕО)
Разлози раста тражње на светском тржишту малине и другог јагодичастог воћа као што су јагоде, боровнице и купине су, пре свега, култура исхране, хранидбена, посебно доказана лековита својства ових производа на здравље савременог човека. Бројна истраживања и потврђени резултати утицали су да интересовање потрошача за овом групом воћа знатно порасте.
У тим истраживањима посебно се истиче изузетно повољан минерални састав, садржај витамина Ц, К и свих који припадају групи витамина Б.
Производња малине у последњих неколико година бележи пад, не само код нас него и у другим земљама у којима се ово воће производи. До раста тражње је дошло пре свега у развијеним земљама Европе и света и то је довело до убрзане продаје малине из Чилеа који су од априла, када им је завршена друга берба, повећали продају за више од 20 процената у односу на прошлу годину.
То је утицало и на раст тражње наше малине, а самим тим и до повољнијих цена у откупу за домаће произвођаче. Цена малине из наше земље у извозу одавно је прешла три евра за килограм роленда и даље расте, али скоро да не постоје количине преко уговорених - рекао нам је др Лепосавић.
Он наглашава да су због повољнијих цена ове године произвођачи уложили знатно више труда и средстава у одржавање засада, у односу на раније године када су били незадовољни ценом. То ће унеколико поправити лоше стање у малинарству, али не у и великој мери, јер, како истиче др Лепосавић, за то су потребне дугорочније мере и озбиљнији приступ свих актера у процесу производње, прераде и извоза.