КРИЗА ДРМА НЕМАЧКУ ВИШЕ НЕГО ИКАДА! Компаније у тоталном РАСПАДУ, прогнозе за ову годину нису ни мало оптимистичне
По свему судећи биће ово једна тешка година за Немачку привреду
Пословно расположење у Немачкој се додатно погоршало у јануару, закључак је најновијег, данас објављеног извештаја Института за економска истраживања ИФО из Минхена.
ХРВАТИ ПОВУКЛИ ПРОИЗВОД ИЗ ПРОДАЈЕ ЈЕР МОЖЕ БИТИ ОПАСАН ЗА НЕКЕ ЉУДЕ: Огласио се домаћи увозник, ЕВО ДА ЛИ ГА ИМА НА РАФОВИМА У СРБИЈИ
КОЛИКО ЗИМА ЗАИСТА КОШТА АВИО-КОМПАНИЈЕ? Познати стручњак открива да одлеђивање летелице вреди ЧИТАВО БОГАТСТВО (ВИДЕО)
"КАД СЕ НЕМАЧКА ЗАКАШЉЕ, СРБИЈА ДОБИЈЕ УПАЛУ ПЛУЋА" Економија нашег важног партнера је у КОЛАПСУ - ево које српске индустрије би могле да се нађу на УДАРУ
Индекс који мери пословно расположење немачких компанија је у јануару пао на 85,2 поена са децембарских 86,3 поена, наводи се на веб страници ИФО.
Немачке фирме су биле мање задовољне тренутним пословањем у односу на децембар и више скептичне поводом развоја свог пословања у наредних шест месеци.
Вредност овог индекса је порасла у производњи, али значајно пала у сектору услуга где су компаније незадовољне пре свега садашњом ситуацијом, али и изгледима за будућност.
Велики песимизам влада и у секторима трговине и грађевинарства.
Немачка привреда је "заглављена у рецесији", истиче минхенски Институт за економска истраживања.
- Очекивали позитиван први квартал, али са овим пристиглим подацима сада изгледа као да би то могла бити негативна стопа раста - рекао је председник ИФО Клеменс Фуест за "Блумберг телевизију", приписујући слаб учинак изненађујуће слабом резултату у сектору услуга.
Након што се економија смањила између октобра и децембра, резултати чине прву рецесију од пандемије "врло вероватном".
Суморна прогноза за први квартал
Иако је прошле године за длаку избегла ту судбину, Немачка и даље пати од слабе глобалне потражње и последица енергетске кризе. Рачуна се на опоравак потрошње, али подаци о активностима приватног сектора у среду дају суморну слику. Бундесбанка очекује раст 2024. године — али само за 0,4%.
- Потрошачи не троше, иако им приходи расту. Можда ће се то променити током године, али може да значи и да потрошачи осећају све већу неизвесност у вези са својом економском ситуацијом, па би могли би да се уздрже од потрошње и да уштеде више - рекао је Фуест.
Очекује се одлука Европске централне банке о трошковима позајмљивања, а прогнозе су да ће референтна камата остати на 4% трећи пут заредом.
- Као позитивни изгледи могао би бити пад каматних стопа у другој половини године и раст плата, али чини се да све то не улива много поверења. Тако да су изгледи за први квартал свакако - рекао је Фуест.
Србија Данас/РТ Балкан