КУПОВИНА КУЋА У ПРЕДГРАЂИМА СРПСКИХ ГРАДОВА ДОЖИВЕЛА ЕКСПАНЗИЈУ: Цене се крећу и до 100.000 евра!
Да више станови у центру града нису најчешћи избор и да се грађани окрећу куповини кућа на периферији, тренд је који је завладао средином маја.
Иако је можда деловало да је то само привремена последица карантина, који су многи провели без дворишта, овакво понашање је настављено и током лета. Тако су у Србији, куће у предграђу и даље најтраженија места за живот.
Највећа дугорочна промена на тржишту некретнина је што се, како кажу стручњаци, грађани све више одлучују на куповину кућа на око 15 до 20 километара од центра града, које су у насељима добро повезаним саобраћајницама. То су пре пандемије углавном била спорадична интересовања.
ИТАЛИЈАНИ ОВЕ ГОДИНЕ МАЊЕ ЛЕТУЈУ НЕГО ЛАНИ: Број њихових туриста у иностранству смањен за 70 одсто
ЛЕКОВИТА БИЉКА КОЈА ДОНОСИ ВЕЛИКЕ ПРИХОДЕ: Породице у Србији масовно се одлучују за производњу белог слеза
ХРВАТИ ОЧЕКУЈУ ЈОШ ЈЕДАН ПРИВРЕДНИ ПАД: Враћају се 25 година уназад, корона им пољуљала темеље!
Како кажу са портала Nekretnine.rs, интересовање за куће је појачано опет од средине јула и такав тренд се наставља и данас, док по питању цена није дошло до битнијих промена.
- Промене се дешавају углавном у појединачним случајевима када продавци желе да што пре продају некретнину па спуштају цену. Оно што имамо као информацију од наших клијената (агенција) дошло је до мањег успоравања на тржисту. Потенцијални купци се интересују и разгледају, али сада спорије долази до продаје, ако поредимо са периодом пре кризе са Корона вирусом - кажу са Nekretnine.rs.
Корисницима су, како истичу, најинтересантнији огласи за јефтиније куће са ценом до 20.000 евра. Ако се рецимо, посматра Београд, највише се претражују куће за продају у Сремчици, Железнику, Овчи и Сурчину, где су просечне цене по квадрату од 430 евра па навише.
Цене кућа, како каже стручњак за некретнине Милић Ђоковић, иду и до 100.000 евра, што зависи и од места, удаљености од центра, величине и куће и дворишта.
- Људи су схватили да су предности живота у кућама, а нарочито на ободу града. Ту рецимо имају могућност да паркирају ауто, имају одређене линије градског превоза, двориште, инфраструктуру, као и продавнице и основне школе, а центар града свакако није много далеко - оценио је Ђоковић.
Према неким мишљењима, у наредном периоду, могло би се очекивати поскупљење квадрата и у унутрашњости Србије.
- Људи ће сада схватити да је живот у мањим местима бољи, нарочито уз добру инфраструктуру - изјавио је Горан Родић, потпредседник Грађевинске коморе Србије.
У Удружењу банака Србије речено је да нема пада активности када је реч о стамбеним кредитима, да је тренутно регистровано око 120.000 стамбених кредита и да је њихова просечна вредност око 30.000 евра.
Генерални секретар Удружења банка Србије Владимир Васић изјавио је да се око 30 или 35 одсто некретнина купује путем стамбених кредита, а остатак готовином, најчешће од продаје старог стана.
И у свету популарна предграђа
На посткоронавирусном тржишту, пространи домови с више соба, велике земљишне парцеле и удаљеност од града постали су велика предност у целом свету.
У Њујорку су тако најатрактивније некретнине на ободу града, које поседују базен, велику кућну канцеларију и јак интернет. Траже се места где породице с децом могу да изађу на вожњу бициклом, оду на трчање или шетњу.
ЛОША ГОДИНА ЗА УЗГАЈИВАЧЕ ШЉИВА У СРБИЈИ: Слаб род и лош квалитет, цена не може бити већа од 20 ДИНАРА по килограму
КОЈЕ СУ СВЕ ОПЦИЈЕ ЗА ПОВЕЋАЊЕ МИНИМАЛЦА? У игри су три цифре, радници највише заговарају повећање од 7.000 динара
УСКОРО ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ ЗАКОНА О СОЦИЈАЛНОЈ ЗАШТИТИ: Способни за рад мораће да се запосле уз државну помоћ!
СРБИЈА ПОКАЗУЈЕ ЗАШТО ЈЕ ЛИДЕР РЕГИОНА: Одличне процене ММФ за нас, Хрватској и Босни се не пише добро
КОРОНА УТИЧЕ НА ПРЕГОВОРЕ О МИНИМАЛЦУ: Само 15 одсто послодаваца је за повећање минималне зараде