Квадрат за 10.000 евра: Од овог луксуза у Србији боли глава и нећете веровати ко га купује!
Луксузни станови увек нађу купца
Сваки други стан који се у последње гради у Србији је луксузан. Иако је квадрат таквог стана углавном скупљи од просечног и за неколико хиљада евра, такви станови се веома брзо продају.
Најчешће их купују људи који су већ стамбено обезбеђени, имају стабилно запослење, плату од минимум око хиљаду евра, али су то врло често и српски држављани који раде у иностранству. Сви они куповину луксузне некретнине, пре свега, виде као одличан начин за улагање новца.
Цена нафте престала да дивља! Скочила тражња за црним златом
КОЛИКО НОВЦА ВАМ ТРЕБА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ? Ево колике су цене апартмана ове године
ГРЧКИ КОНОБАРИ ДОБИЛИ НАРЕЂЕЊЕ: Чим виде српског туристу морају да га ПОЧАСТЕ!
Према прорачунима, у овом тренутку се гради између две и три хиљаде луксузних станова, што како стручњаци тврде, одговара потребама тржишта. Иако би се најпре очекивало да су купци таквих станова у Београду естрадне и познате личности, познаваоци тврде да су много чешће то руководиоци великих компанија или појединих сектора, успешни менаџери и директори.
Луксузан стан заправо је онај који се, пре свега, налази на атрактивној локацији, у близини или саобраћајно веома добро повезан са важним објектима, док такође поседује садржаје који су луксузни. Квалитетна изградња се подразумева, коришћење природних материјала, затим поглед, али и садржаји око зграде су нешто што одређује луксуз.
Цене оваквих некретнина разликују се од локације, позиције стана у згради, али и садржаја који обухвата. Најскупљи квадрат прошле године је у Србији рецимо плаћен 8.683 евра, на ексклузивној локацији у Београду.
- У правим луксузним становима, просечна цена квадрата се креће и до 10.000 евра, а такви станови увек имају купца и одмах се продају - каже потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић.
Он објашњава да су станови тржишна категорија те је стога тешко дефинисати шта је луксуз јер чак и у истој згради и исто опремљени станови могу различито да коштају. Станови се, како каже, раде по стандардима. Тако је тамо, где су скупље локације, богатија опрема, рецимо ради се прва класа паркета и најквалитетнија керамика.
Саговорник као луксузне, издваја некретнине у којима се паркет ради од посебног дрвета, рецимо парене ораховине као мозаик, купатила од шпанских и египатских плочица или бразилске керамике која по квадратном метру кошта по хиљаду долара, кухиње од полудрагог камена оникса.
Дедиње, Врачар и Стари град у Београду издваја као места на којима се најчешће налазе луксузни станови, док тврди да није само материјал тај који се плаћа већ и врхунски мајстори који их праве.
- Такве луксузне станове најчешће купују спортисти и познате личности, али и обични људи који имају новца. Рецимо и наши инжењери и доктори који раде у иностранству и добро зарађују купују луксузне станове, али се они углавном оријентишу на атрактивну локацију и рецимо добар видик, а не захтевају кич унутар стана - оцењује Родић.
НОВА ПРАВИЛА НА АЕРОДРОМИМА: Обавезно мењање маске на четири сата, промене код предаје пртљага...
ШТА СЕ ДЕШАВА АКО ГРЦИ УТВРДЕ ДА ИМАТЕ КОРОНУ? Морате преузети РИЗИК ако желите на летовање
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ ШТА СРБИ СТАВЉАЈУ ПОД ЗАЛОГ: Списак зачуђујућ, и крава може да буде гарант зајма
Застој НЕМАЧКЕ ЕКОНОМИЈЕ траје од марта: Да ли је прошло најгоре?
БИЋЕ РОБОТИЗОВАНО 53 МИЛИОНА РАДНИХ МЕСТА: Корона приморава раднике на преквалификацију