МИСТЕРИЈА БАКШИША ОТКРИВЕНА Огласио се милионер: Ево кога ОБАВЕЗНО "части", а када то радије прескочи
Обавезан бакшиш подиже износ потрошње.
Мушкарац који је одбио да се представи, за медије је поделио своју необичну одлуку, а то је како дели бакшише. Како је и сам истакао, он је радио у познатом ланцу ресторана брзе хране неко време, те је упознат колико је тешко радити услужне послове, па самим тим често зна и да награди оне који га услуже.
Ипак, иако је данас милионер, и тежак период је далеко иза њега, једна ствар му посебно 'запада за око', а то је да је бакшиш фактички обавезан, и да то и те како подиже износ потрошње.
- Можете променити свој начин размишљања и да наградите људе за одличну услугу, а да притом заштитите своје финансије. Иако се неки људи можда не слажу, ево три ситуације у којима одбијам да дајем бакшиш:
1. Читач на продајном месту где се не врши никаква услуга
- Рецимо да одете у тржни центар и купите пециво изложено на предњем пулту. Службеник користи хватаљку да стави пециво у смеђу папирну кесу након чега се врши наплата. Видећете подразумеване опције савета од 15%, 20%, 25% или без бакшиша. Обично ћу притиснути дугме без савета или прилагодити проценат ономе што мислим да је разумније. Исто важи и за кафу, осим ако нисам развио лични однос са службеником или ако ти подижу расположење сваког јутра - рекао је он.
2. Узимање рачуна 'за понети'
- Једна од незгоднијих ситуација за напојницу је када стигнете у ресторан пре него што је ваша поруџбина спремна. Док седите или стојите около и чекате, могли бисте мало поразговарати са особом која тамо ради - истакао је он.
- Када рачун коначно стигне, постоји чек са речју 'бакшиш' испод укупног износа. Ретко оклевам да пређем хоризонталну линију преко таквог поља, с обзиром на то да није извршена никаква услуга, напојница се не мора платити. Не бих требао да дам напојницу запосленом да се само насмеје и каже 'здраво'. Сада, ако дођем раније у ресторан и бармен ме пожели да седнем, наточи ми чашу воде и послужи ме хлебом и путером, мала напојница је у реду - додао је мушкарац.
3. Плаћање мајстора за поправке
- Када водоинсталатер, електричар, мајстор дође у моју кућу да нешто поправи, иако пружају услугу, не дајем напојницу - рекао је он.
- Занатлије често наплаћују минималну накнаду за посету и сатницу. У зависности од тога где живите, сатница може бити стотине долара. Када вам дају рачун, не постоји ни ставка где можете дати бакшиш. Такође може бити незгодно за обе стране да размене готовину у смислу напојнице. Наравно, ако мој водоинсталатер успешно отклони цурење које ме мучи годинама, остављам великодушну напојницу - додао је он.
Извор: Србија Данас/Република