МИНИМАЛАЦ МАЛО ВИШЕ ОД 4.000 ЕВРА Могуће је! Ова два града донела одлуку која је шокирала и политичаре
С обзиром на то да Берн легализује продају кокаина, отвара се питање теже ли Швајцарци комунизму - свима према потребама?
Два швајцарска града - Цирих и Винтертур - уводе минималну плату која ће износити 23,9 односно 23 франка па се тако придружују групи покрајинских кантона који су већ прописима регулисали најнижа могућа примања запослених грађана. Минимална плата уобичајено је решење у западним либералним демократијама, али минималне плате које уводе Цирих и Винтертур предњаче својом висином. Ради се о износу од око 4.000 швајцарских франака месечно, што је око 4.075 евра.
Поређења ради, минимална плата у Немачкој је 2,7 пута нижа него што ће бити у Цириху и Винтертуру. Уосталом, 4.075 евра гарантоване минималне плате више је и од просечне плате у Немачкој која износи 3.810 евра месечно. Политичка подршка одлуци за високу минималну плату више је него јасна; у Цириху је подржава 70 посто грађана, у Винтертуру 65,5 посто. Иницијативу за дизање минималне плате водиле су леве странке уз тезу како они који раде пуно морају пристојно да зараде. СРФ пише: "Оливер Хајмгартнер, копредседник Stadtzürcher СП-а, одушевљен је: "То је велики успех. Ова минимална плата помоћи ће 17.000 људи у граду Цириху који тренутно зарађују 20 или 21 франак на сат"".
НАПУСТИЛА СИГУРНА ПОСАО КАКО БИ ПРАВИЛА НЕШТО ШТО ДЕЦА ОБОЖАВАЈУ: Производи несуђене полицајке из Ниша стигли до Париза и Абу Дабија
ГРАНИЦА ЗА ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ СЕ СВЕ ВИШЕ ПОМЕРА КА 70. ГОДИНИ: Ускоро ћемо радити "једном ногом у гробу"!
БЕОГРАД ДОБИЈА НОВУ ПРУГУ и ЧАК ЧЕТИРИ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ СТАНИЦЕ: Повезиваће све кључне тачке у граду, а зна се и када ће бити завршена
У Винтертуру је одговорни градски већник Николас Галад (СП) изненађен јасним резултатом.
- Прихватамо ово као наредбу и сад почињемо да је спроводимо - каже Галад. Градско веће Винтертура испрва је подржало умеренији контрапредлог иницијативи за минималну плату. Кад то није успело у парламенту, влада се изјаснила за иницијативу "Плата за живот". За разлику, део политичке сцене неугодно је изненађен исходом гласања, као и ставовима грађана. Не осећају се лагодно због иницијативе. ФДР појашњава:
"У Цириху су се СВП, ФДП, ГЛП и центар борили против увођења минималне плате. Перпарим Авдили, председник ФДП града Цириха, разочаран је резултатом. Уверен је да се на овај начин не може борити против сиромаштва. Уместо тога, изграђена је бирократија". Осим тога, таква одлука свакако не придоноси да Цирих постане атрактивнији као пословна дестинација.
Према речима Авдилија, још увек има много неодговорених питања кад се говори о имплементацији. На пример, како би требала да се контролише та минимална плата.
- Овде још има пуно тога за расправити - слаже се Дезире Шиз, председница Винтертур СМЕ Association. Правна питања такође треба пажљиво размотрити.
- Прихватамо ову демократску одлуку, али такође размишљамо желимо ли да покренемо правни поступак против ње.
Само у Цириху око 17.000 људи зарађује мање од 4.000 франака мјесечно. То углавном погађа запослене у секторима као што су малопродаја, чишћење или гастрономија.
Утисак је да Швајцарска полако и сигурно напредује према месту где се барем размишља о удовољавању свима према потребама, што је само налик експериментирању с комунизмом, који никад није успео да се приближи таквим реалним вредностима плата, али и неким другим наизглед екстравагантним политичким замислима.