ДРЖАВА ДАЈЕ 20.000 ЕВРА СВИМА КОЈИ НАПУНЕ 18 ГОДИНА! Нови предлог министарке рада нашао се НА УДАРУ ОПОЗИЦИЈЕ, а све због једног разлога
Циљ предлога министарке рада био је давање једнаке шансе свима.
Шпанска министарка рада Јоланда Дијаз предложила је шему за решавање друштвене неједнакости.
СА 700 НА 350 ЕВРА! ЦЕНЕ СТАНОВА ЗА ИЗДАВАЊЕ НАСТАВЉАЈУ ДА ПАДАЈУ: Ево где је најјефтиније и када би студенти требало да почну да траже смештај У БЕОГРАДУ
УГРОЖЕНЕ ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ! Инстаграм, Јутјуб, ТикТок и Твитер у проблему због ИНФЛУЕНСЕРА
БЕОГРАЂАНКА ДАЛА 120.000 КАПАРЕ, А КУПОВИНА ПРОПАЛА: Тврди да је обманута, а ево шта о оваквом случају каже закон
Та шема подразумева давање свакој младој особи у земљи 20.000 евра које ће, када напуни 18 година, моћи да потроши на учење, обуку или отварање предузећа.
Према платформи министарке, која је објавила стратегију пре ванредних општих избора у Шпанији, који ће бити одржани 23. јула, та иницијатива би коштала 10 милијарди евра, што би се прикупило опорезивањем богатих, преноси Танјуг.
Како се наводи, циљ је да се гарантују једнаке могућности за све, без обзира на породично порекло или зараду.
Исплате, које би почињале када млади напуне 18 година трајале би до 23. године, а биле би праћене административном подршком која би помогла људима да студирају, обуче се или оснују сопствени бизнис, објавили су медији.
-Реч је о томе да млади људи имају будућност и да им дамо прилику да студирају или започну посао, а да то не зависи од њиховог презимена или породице из које потичу-рекла је Дијаз у среду на скупу страних дописника у Мадриду.
Она је истакла да је та стратегија названа "универзално наслеђе" и да је предвиђено да буде доступна свим младим Шпанцима, без обзира на њихове економске прилике, као и да је предвиђено да се финансира опорезивањем људи који зарађују више од три милиона евра годишње.
На платформи министарке се процењује да би то износило 0,8 одсто БДП-а Шпаније.
Министарка Дијаз, која је одрасла у комунистичкој породици, изјавила је да она сама није могла да следи своје снове да постане инспектор за запошљавање, јер није имала довољно новца да проведе године студирајући, пошто потиче из радничке средине.
Њен предлог наишао је на неодобравање, како владајуће коалиције, тако и опозиције.
Надија Калвињо, министарка привреде у коалиционој влади коју предводе социјалисти, поставила је питање како ће та политика функционисати у пракси.
-Свако ко предлаже давање субвенција или грантова без икаквих ограничења када су у питању нивои прихода или циљеви, треба да објасни како ће се то финансирати, јер ћемо морати да наставимо са одговорном фискалном политиком у наредним годинама - рекла је Калвињо.
Опозициона конзервативна Народна партија (PP), која води у предизборним анкетама, али за коју се очекује да би, у случају победе на изборима, морала да се ослони на подршку крајње десничарске партије Вокс, била је још грубља.
Портпарол PP оптужио је Дијазову да греши у приоритетима и предложио влади да се фокусира на друге проблеме у земљи у којој је, како је рекао, "27 одсто становништва у опасности од социјалне искључености, где је стопа незапослености највиша у Европи, где породице не могу да издрже до краја месеца и где се самозапослени боре да опстану".