Моћно преузимање Теленора: Како је Келер кроз Србију уговорио највећи посао у овом делу Европе
Милијардер је погинуо у хеликоптерској несрећи на Аљасци, саопштила је данас његова финансијска групација PPF
Чешки милијардер и најбогатија особа у тој земљи, Петр Келер (57), погинуо је у хеликоптерској несрећи на Аљасци, потврђено је из његове финансијске групације PPF.
БИТАН ЈЕ КРАЈЊИ РЕЗУЛТАТ : Како је младић из Босне спасио фабрику кекса од затварања?
ДАН Д - ПОД КОЈИМ УСЛОВИМА ЋЕ СРБИ МОЋИ НА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКУ: Све ће бити познато после данашњег састанка!
ПАГАНИНИ, СОФИЈА ЛОРЕН И МОНИКА БЕЛУЧИ: Није их зауставила корона, извоз све већи, а највише посла тек се очекује
Још нису познате околности под којима се догодила несрећа.
Келер је имао завидну каријеру, био је водећа пословна фигура посткомунистичке Чешке, а Келерово богатство процењује се на 15,7 милијарди долара. На основу анализе америчке агенције Блумберг, Келер заузима 123. позицију на листи светских милијардера.
Према Форбсу, у 2020. нашао се међу 70 најбогатијих људи света, на 68. месту, а 1986. дипломирао је економију и бизнис у Прагу. Иза себе је оставио четворо деце, супругу, огромно богатство и империје као што су PPF групација (вредна 49 милијарди евра) и породична Келер фондација (The Kellner Family Foundation).
PPF група инвестира у више тржишних сегмената као што су финансијске услуге, телекомуникације, биотехнологија, некретнине и машинство. Раст PPF групе почива на развоју традиционалних и нових индустрија, градњи модерне инфраструктуре, дигиталној економији и повезивању чешког талента и могућности са глобалним приликама. Њено деловање се простире од Европе до Северне Америке и широм Азије.
PPF група поседује средства која достижу 44 милијарди ЕУР и глобално запошљава 98.000 људи (на дан 30. јуна 2020. године). PPF уплаћује порезе у свакој од 25 земаља у којима послује и ствара профит.
PPF група је 2018. постала власник Теленорових телекомуникационих компанија у региону централне и источне Европе, укључујући Србију. У те сврхе Келер је био спреман да плати чак 2,8 милијарди евра.
Природни корак PPF групе на тржишту Србије после тога била је куповина Теленор банке која је представљала прву потпуну мобилну и онлајн банку у Србији а банка је управљала активом вредном 135 милиона евра.
Преузимање Теленора било је највеће преузимање које је извршено у телекомуникацијском сектору Централноисточне Европе од 2011. године. Укупна цена за преузете компаније била је 2.8 милијарди евра (базирано на "ентерприсе валуе" приступу). PPF група је тада трансакцију финансирала позајмицом групе кредитора.
- Одлука о куповини Теленорових компанија у Србији, Црној Гори, Бугарској и Мађарској била је стратешка, јер је за нас овај регион други дом - рекли су тада из PPF групе.
Тада се спекулисало да ће PPF Група, купити и пословање KKR-a у региону, чиме би преузела СББ кабловског оператер.
Сада је у жижи јавности због релација СББ - Телеком и сукоба око мреже.
Испред PPF Групе, као нови генерални директор за Србију именован је Мајк Мишел. Он је недавно причао О пословању и плановима PPF-a.
Све је кренуло пре три деценије, када је основана ова инвестициона компанија, са идејом да се приватизује на стотине државних фирми, а Келер је временом развио бизнис по Европи, Азији и САД, и почео да улаже у разне области као што су медији, телекомуникације, осигурање.
Келерове друге имовине укључују удео у компанијама као што су О2 Czech Републиц, PPF Банк и холдинг компаније усмерене на комерцијалне некретнине. Осим тога, Келер је био заинтересован и за производњу и биотехнологију.
На основу богатства које је поседовао чешки милијардер, Блумберг је дошао до рачунице да би њиме могао да обезбеди 243 милиона барела нафте и 280.000 килограма злата. Такође, Келерова нето вредност једнака је 0.0731% БДП Сједињених Држава, као и 0.203% укупног богатства 500 најбогатијих људи света.