Најпознатији бегунац на свету СЕ НЕ КРИЈЕ: Позива новинаре и прави конференције
Конференција на којој је позвао 100 новинара одржана је само недељу дана након његовог спектакуларног бекства из кућног притвора у његовој кући у Токију где је чекао суђење.
Већина бегунаца настоји да се добро сакрије, не позивају новинаре и не организују прес конференције и нису толико неопрезни да дозволе да се објави њихова фотографија како уз свеће пијуцкају вино само пар дана након што су искријумчарени из државе у кутији.
Они ће градити шумадијски коридор? Кинези заинересовани за НОВИ АУТО-ПУТ "Вожд Карађорђе"
ДОШАО ЈЕ КРАЈ СВАКОДНЕВНОМ ЗИВКАЊУ: Нема више злоупотребе телефона ради продаје, ево шта треба да урадите
ТРГОВИНСКИ РАТ УЗЕО ДАНАК: Најмањи економски раст светске силе од 1990.
Осим ако нисте Карлос Госн, који је све само не нормалан бегунац. Бивши моћни шеф Нисана, који је крајем 2018. ухапшен након истраге која је трајала месецима и током које су утврђене бројне финансијске малверзације, у среду је у Бејруту окупио 100 новинара и причао како су све оптужбе за криминал против њега које се воде у Јапану део уроте да се сруши.
Цела конференција је била јако добро организована представа током које се Госн посебно обрушио на јапански правосудни систем и своје компанијске непријатеље. Конференција је организована само недељу дана након његовог спектакуларног бекства из кућног притвора у његовој кући у Токију где је чекао суђење. У бекству му је помогао добро организовани тим професионалних оперативаца.
- Нисам побегао од правде, него од неправде и политичког прогона - рекао је Госн, што је реченица која се јако често може чути од разних посрнулих директора, шефова влада итд... Госн је све до хапшења био један од најмоћнијих људи у светској ауто-индустрији, владао је компанијом која је под собом имали Нисан, Рено и Мицубиши и био је један од само пар страних директора велике јапанске компаније.
У среду је скоро три сата говорио о себи, новинарима из целог света се обраћао на четири језика, енглеском, арапском, француском и португалском. Повремено је његов монолог изгледао као говор неког бизнисмена у Давосу, пише Њујорк Тајмс, којем је након конференције дао интервју и рекао да му је жао које је људе изабрао да га наследе у Нисану.
Међутим, прича Карлоса Госна није ни угодна ни лепа. Извори из компаније описали су га изразито злобног и бахатог. Иако је од хапшења оптуживао неправдни јапански правосудни систем, ипак је прошле јесени платио милион долара како би се случај, као обична грађанска парница, пребацио у Америку. Тај потез је значио да, без обзира на исход процеса, Госн наредних десет година не сме водити ниједну компанију. Госн тиме није признао кривицу, али је практички прецртао било какву могућност да више икада води неки велики светски бизнис.
Госн је власник неколико пасоша различитих држава и са својом супругом Карол, коју такође чека налог за хапшење из Јапана, дословно су заглавили у Либану, где имају породицу и власници су неколико некретнина. Но, ни тамо нису потпуно сигурни од кривичног прогона, јер је Госн већ добио позив либанских тужилаца за испитивање како би се утврдило како је тачно побегао из Јапана.
И Француска га истражује и покушавају утврдити да ли је користио новац Реноа како би организовао екстравагантну журку у палати Версај 2016. године када је славио свој други брак и 50. рођендан своје супруге Карол. Декадентна журка је била тематска у стилу Марије Антоанете. Наиме, Рено је баш те године, под Госновим вођством, палати Версај донирао 2.3 милиона евра, а договор је наводно био да донатор палату заузврат може искористити за један свој догађај у вредности 25 посто донираног износа. Госн је то, уместо за потребе компаније, искористио за свој приватни луксузни парти.
Нисан га пак терети да је проневерио милионе долара из компаније како би куповао јахте и виле за чланове своје породице и делио им новац, што Госн наравно негира. Госн каже како у било којој другој држави ради таквих оптужби сигурно не би био месецима у притвору, као да је, како каже, терориста. Госн је за време конференције покушавао оправдати упитне приватне трошкове у својој бившој компанији, али је користио одбрану која је врло уобичајена у корпоративном свету - трансакције су потписивали други директори, не он.
Откако је ухапшен у Јапану у новембру 2018., Госн и његови сарадници врло су агресивно у јавност настојали гурати његову страну причу и успут нападали све његове критичаре. Унајмио је адвокате на три континента, па чак и одржао састанке с холивудским продуцентима да направе филм о његовој правној бици.
Његово приватно и пословно царство се урушило након што је ухапшен на токијском аеродрому приликом повратка с путовања у Либан. Право с аеродрома одведен је у притвор, где су га недељама знали држати у малој самици. Било му је дозвољено туширање два пута недељно и дневна шетња од 30 минута.
Према његовим наводима, тужиоци су скривали доказе од њега и нису му дали да контактира супругу у Либану. Пуштен је уз кауцију, али је у априлу опет завршио у затвору јер је најавио да ће разговарати с новинарима. У јесен су га адвокати упозорили да би се суђење могло развући на пет година, што му се није свидело. А онда је 29. децембра организовао невиђено бекство из Јапана. Још није познато како је тачно успео избећи сва осигурања и рестрикције с обзиром да је био у кућном притвору, али зна се да је возом прво ишао од Токија до Осаке, те одсео у хотелу близу аеродрома Кансаи.
Према писању турских медија, где је била Госнова прва станица бега, на аеродрому у Осаки је прокријумчарен у великој кутији. Та је кутија укрцана у простор за пртљаг приватног авиона, у који се могло улазити и излазити из путничког простора. Два оперативца која су радила с Госном рекли су особљу да их не узнемиравају.
Након полетања, Госн је изашао из кутије и пребацио се у путнички простор у којем се налазио кревет и био је одвојен од предњег дела авиона са закључаним вратима. Лет до Истанбула трајао је 12 сати, када је авион по киши слетио на аеродром Ататурк. Одмах до авиона се зауставио ауто и одвезао се до другог авиона који је био у близини. У ауту је био Госн, а други авион је одлетео у Бејрут.
Најмање 15 људи било је укључено у ову операцију, а према изворима Њујорк Тајмса, неки од њих нису ни знали кога кријумчаре из Јапана. Наводно им је речено да је то акција спасавања отетог детета.
ШАНСА ЗА СРПСКУ МАЛИНУ: Цена скочила 30%, ПРОИЗВОЂАЧИ се радују новом роду!
КИНЕЗИМА СУБВЕНЦИЈА ОД 4 МИЛИОНА ЕВРА: Нова радна места у Крагујевцу до 2023. године
СРПСКО СЕЛО У КОМЕ НЕМА НЕЗАПОСЛЕНИХ: У њему ради чак 70 ФИРМИ, а у потрази за послом долазе и из суседних места
ЊЕГОВЕ ДУГОВЕ ЋЕМО ПЛАЋАТИ ДЕЦЕНИЈАМА: Дугујемо МИЛИЈАРДЕ због Титових кредита - ОД СЛОВАЧКЕ ДО КУВАЈТА!
МАЛИ ШЕНГЕН И ИТ СЕКТОР ШАНСЕ ЗА БРЖИ РАЗВОЈ СРБИЈЕ И РЕГИОНА: Марко Чадеж у посети Вашингтону