НЕМАЧКА ДОНЕЛА ДРАСТИЧНЕ МЕРЕ ЗА ШТЕДЊУ ЕНЕРГИЈЕ: Тешка борба - једна уредба важиће чак две године
Од следеће недеље у Немачкој важе нови прописи о штедњи енергије.
Савезна влада је на основу Закона о осигурању снабдевања енергијом донела две уредбе. Прва важи од 1. септембра до 28. фебруара идуће године, а друга ступа на снагу 1. октобра и важи две године – њу би тек требало да потврди и горњи дом немачког парламента, Бундесрат, наводи Дојче Веле.
НАЈГОРЕ СУШЕ У ЕВРОПИ У ПОСЛЕДЊИХ 500 ГОДИНА НИСУ ЗАОБИШЛЕ НИ СРБИЈУ! Стручњаци упозоравају: "Усеви угрожени, могућ је и катастрофалан исход"
ОБЈАВЉЕНЕ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ево колико ће наредних 7 дана коштати дизел и бензин
"НЕМА ЗЕМЉЕ У ЕВРОПИ КОЈА ОВО МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ" Вучић о рестрикцијама, ценама и другим проблемима на зиму
Немачка влада од идуће недеље намерава да уредбама пропише смањење потрошње гаса и струје. Према наводима министра привреде Роберта Хабека, циљ нових прописа је "уз националне напоре" у идуће две сезоне грејања "уштедети много више гаса".
То се односи на домаћинства, предузећа и јавне установе.
Немачки "Дојче веле" је дао преглед мера штедње:
-
Нижа температура и у изнајмљеним становима
Од септембра се привремено укида одредба у уговорима о најму стана према којој су подстанари дужни да одржавају одређену минималну температуру у стану. То значи да ће подстанари смети и мање да греју ако желе да штеде енергију. Они ипак и даље остају обавезни да „одговарајућим понашањем код грејања и проветравањем спрече настанак штете у изнајмљеној некретнини“.
-
Грејање приватних базена
Приватни базени – и спољни и унутрашњи – не смеју више да се греју на гас или струју. Изузетак је ако се базен користи у терапеутске сврхе. Та забрана не односи се на базене у хотелима, јавним купалиштима и центрима за рехабилитацију.
-
Максимална температура у јавним просторима
У јавним зградама радне просторије смеју да буду загрејане на максимално 19 степени Целзијуса – а ако се у тим просторијама обављају физички послови, температура сме да буде и нижа. У јавним зградама по могућности више неће бити грејани ходници, велике хале и просторије у којима је техника. То правило не важи за болнице, старачке домове и друге социјалне установе.
-
Топла вода у јавним зградама
У јавним зградама такође више неће смети да буду укључени бојлери за умиваонике који се користе за прање руку. Изузетак је ако топлу воду захтевају хигијенски разлози. Тамо где се вода централно загрева, температура мора да буде смањена. Изузетак су школе, обданишта, старачки домови и болнице.
-
Осветљавање зграда и споменика
Осветљење зграда и споменика из искључиво естетских разлога више неће бити дозвољено. Изузетак су осветљења која трају краће, на културним приредбама и другим свечаностима. Осветљавање из безбедносних разлога и даље је дозвољено.
-
Рекламе, излози и врата на продавницама
Светлеће рекламе морају да буду искључене од 22 до 6 часова, а изузетак је ако су неопходне због безбедности у саобраћају, рецимо на аутобуским станицама. Забрана осветљења важи и за излоге продавница. А ако се продавнице греју, оне између септембра и краја фебруара више не смеју да имају стално отворена врата.
-
Дужност информисања подстанара
Дистрибутери гаса и власници већих стамбених зграда морају своје купце, односно станаре, правовремено да информишу о трошковима које ће имати за енергију, као и о могућностима уштеде. То се мора спровести најкасније до почетка грејне сезоне.
-
Контрола система грејања и потрошње енергије
Од 1. октобра на снагу ступају даље мере. Оне се односе на јавне, приватне и пословне зграде. Предвиђена је, између осталог, обавезна контрола система гасног грејања једном годишње. Неефикасни системи грејања који троше превише гаса морају бити замењени.
Фирме с потрошњом већом од 10 гигават-сати годишње, обавезују се на спровођење мера за рационалнију потрошњу енергије.