Купили сте гардеробу или технику у иностранству, део новца ће вам вратити али морате да испоштујете ПРОЦЕДУРУ
Сама процедура није компликована
Ако спадате у ону групу људи који се при сваком одласку у иностранство враћају с пуним коферима гардеробе, технике или хране, знатну уштеду можете остварити враћањем пореза на граници.
Прочитајте и :
У неким земљама порез се враћа на посебним шалтерима на граници, а у неким новац добијате у продавници где сте робу и купили, и то следећи пут када се вратите у њу. Сама процедура није компликована.
- Уз себе увек носите пасош и за сваку купљену робу обавезно узмите и рачун.
- На каси, док плаћате, реците продавцу да желите "tax фрее" и покажите пасош.
- У зависности од земље до земље, најмањи износ на једном рачуну мора бити 50 евра. Толико је у Немачкој. У Италији је 155 евра, док је у Швајцарској, на пример, 300 франака.
- Сву потребну папирологију најчешће испуњава сам продавац. На вама је да обавезно проверите да ли је на тим папирима стављен и печат.
- Осим фискалног рачуна за купљену робу, од продавца добијате и "Глобал Рефунд Cheque", на коме ће бити исписани ваше име и презиме, адреса, град и држава становања, као и број пасоша.
- Када дођете на аеродром или гранични прелаз, питајте царинике где можете оверити рачуне. То су најчешће посебни шалтери. На аеродрому на њима често зна да буде гужва, па рачунајте да ће вам требати и додатно време.
- Обавезно понесите и ствари које сте купили и за које враћате порез. Некад се дешава да цариник тражи да их види. И немојте да скидате цену нити да их вадите из оригиналног паковања.
- Када цариник стави печат, све је спремно да вратите порез који вам је кроз куповину робе и наплаћен. То можете да урадите директно на аеродрому или граничном прелазу. На аеродрому то радите кад прођете последњу пасошку контролу, пред улазак у авион. Тражите шалтер на коме пише "Tax фрее" или "Глобал блуе". На граничном прелазу тај шалтер је често и онај где сте оверавали папире.
Свет пред новим ЕКОНОМСКИМ КОЛАПСОМ? Мађарска повукла злато из Лондона, али НИЈЕ ЈЕДИНА
Уколико то не урадите, тада новац можете подићи и у Србији, искључиво у пословницама Рајфајзен банке. И ту рачунајте на додатну провизију и нешто лошији курс у односу на мењачницу по коме вам исплаћују динаре.
Важно је и напоменути да овај начин враћања пореза није могућ у свим земљама. Једна од њих је и Америка. Они никоме не дозвољавају поврат плаћеног пореза.