НЕВЕРОВАТНО: Срби полудели за викендицама, све више се купују скупљи станови и куће
Многи су очекивали да ће цене некретнина падати због кризе узроковане корона вирусом, али то се није десило.
Цена станова остала је иста, док је продаја викендица и кућа ван градова у Србији удвостручена. Куће за одмор највише се купују у Војводини, док су пословни простори једине некретине за које је забележен пад потражње.
ПУЛМОЛОГ УПОЗОРАВА: Не игноришите дуготрајан кашаљ, искашљавање и отежано дисање! Можда су знаци ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ!
НЕПОГРЕШИВА РАЧУНИЦА: Тачно повећање плате сваком учитељу и наставнику!
КАКО ДО ПРИВАТНЕ ПЕНЗИЈЕ У СРБИЈИ? Тренутно је уплаћује 200.000 грађана, а четири ствари морате да знате
Уз то, чак 67 одсто Срба плаћа некретнину у готовини, а не кредитом, показују подаци Републичког геодетског завода.
На почетку године за време ванредног стања десио се застој на тржишту некретнина. Ипак, ситуација се брзо стабилизовала.
- Потражња је и даље већа од понуде. Тржиште некретина је прошле године порасло за најмање 20 одсто. Цене нису падале, чак и када је смањен обим тржишта непокретности у марту и априлу. Упркос свему, многи тржиште некретина виде као стабилну зараду, чак и у временима кризе - каже економиста Ђурађ Петровић.
Велики скок потражње за викендицама и кућама ван градова је незабележен и представља готово феномен. У околини Златибора викендице се продају по цени од 26.000 до 250.000 евра, док је за околину Београда потребно издвојити просечно 50.000 евра.
- Званични подаци показују да је више од 600 викендица купљено у првој половини прошле године. Пандемија је много допринела расту тржишта некретина ван градова, на дестинацијама као што су Авала, Космај и Фрушка гора. Овај тренд ће се по свему судећи наставити. Нема довољно викендица у понуди, због чега их се све више гради и изградња и опремање викендица, кућица од дрвета и бунгалова је све популарније - каже он.
Оно што се такође променило на тржишту некретнина у Србији, јесте што се скупљи станови и куће купују све више.
- Највиша просечна цена станова је на општини Савски венац, где је извршено првих 40 најскупљих продаја. Комплекс "Београд на води" је допринео да цене "скоче". Најскупљи квадрат у новоградњи продат је у овом насељу за 9.124 евра, а стан за 1.380.888 евра. С друге стране, по најнижој цени плаћен је квадратни метар стамбеног простора у Тутину који је коштао око 400 евра, као и квадрати у Бору, Мајданпеку и Зајечару - потврђују незванично уз Републичког геодетског завода.
Осим тога, издато је 10 одсто више грађевинских дозвола него претходне године, у највећем броју за зграде. Недавно је забележен раст промета грађевинског земљишта, што су све знакови да ће тржиште некретина бити стабилно.
Све веће изненађење код купаца станова јесу цене у Панчеву које је некада важило за повољну дестинацију, а сада је цена нагло скочила.
- До скоро је цена квадрата у Панчеву је била 850 евра, а сада је у ширем центру то између 1.000 и чак 1.500 евра. То су просечне цене за нека насеља у Београду. У последњих неколико година, са најавом бројних инвестиција, тржиште некретнина почело је да расте. Током целе године има много више купаца него некретнина и не зна се у ком смеру ће се то наставити - каже економиста Петронијевић.
Тржиште некретнина у Новом Саду такође бележи раст, кажу агенти за некретине из овог града.
- Просечна цена за станове у градњи је 1.300 евра по квадрату. Уз то, цене у купопродајним уговорима се често спуштају за 14 одсто, па то купци треба да узму у обзир. Највишу цену имају станови у центру, затим они око Сајма, Спенса и Булевара ослобођења - каже Милан Петронијевић, агент за продају некретина из Новог Сада.