НОВА ЕРА: Свет чека инжењерке!
Како су инжењерство и иновације постали интегрални део будућности и развоја човечанства, а стварање технологија са сврхом један од кључних позива, важно је инспирисати и мотивисати младе жене да се одлуче за образовање и каријеру у инжењерској струци.
Док се свет око нас услед дигитализације увелико мења жене још увек представљају мањину у областима математике, науке, технологије и инжењеринга (СТЕМ). Статистика из 2021. за Европу показује да 32,8% жена чини укупан број дипломираних стручњака у СТЕМ областима, док је удео жена које су дипломирале нпр. у подручју ИЦТ знатно нижи, на глобалном нивоу око 20,6%.
Према најновијим глобалним подацима, број жена на технолошким позицијама у овом тренутку је 26,7% што сугерише континуирани изазов у постизању родне равнотеже у СТЕМ професијама. Иако стереотипи полако јењавају, а многи пројекти и иницијативе сеју зрно промене, и даље постоје баријере када је у питању опредељење жена за СТЕМ професије.
Глобални технолошки лидери путем различитих програма и иницијатива, као и кроз оснаживање разноликости у политикама пословања, шаљу пример и култивишу позитивну промену у свету. Међу њима је и Сименс, који од почетка своје историје бележи значајну улогу жена у свом раду. Данас, од 320.000 запослених у Сименсу глобално 27% чине жене. Сименс је био поставио циљ од 30% жена у менаџменту до 2025. али га је превазишао две године пре рока бележећи 31% жена на највишим руководећим позицијама.
Како су инжењерство и иновације постали интегрални део будућности и развоја човечанства, а стварање технологија са сврхом један од кључних позива, важно је инспирисати и мотивисати младе жене да се одлуче за образовање и каријеру у инжењерској струци. Ово усмерење има и иницијатива покренута од стране Привредне коморе Србије и компаније Сименс: годишњи избор за "Инжењерку године" који представља прилику да се занимљива остварења инжењерки изведу на светлост дана и приближи слику жене у инжењерској професији.
Када је реч о Сименсу у Србији, поносни смо на сразмеран родни однос унутар компаније, с обзиром да жене чине 48% укупног броја запослених. На руководећим позицијама је тај проценат 50%, на нивоу средњег менаџмента 27,3%, док проценат инжењерки чини 16%.
У датом времену муњевитих промена које намећу сложене изазове у областима СТЕМ неопходно је препознати императив за удружењем снага у суочавању са тим изазовима. Важно је да учествујемо у стварању друштва у ком сви можемо остварити свој пун потенцијал и то уз подједнаки фокус на мушкарце и жене, будући да су се родно сразмерни тимови у свим секторима показали као иновативнији, успешнији и профитабилнији. Инклузивност данас не представља питање етичке одговорности, већ и паметног пословања.
Европа је и даље суочена са мањком стручњака у ИТ сектору. Компаније и организације имају тешкоће са запошљавањем стручњака у областима вештачке интелигенције, обраде података и сајбер безбедности - кључним за стварање технологија са сврхом. Процене указују да ће свега 12 милиона стручно едукованих професионалаца бути доступно на тржишту, упркос циљевима ЕУ да до 2030. запосли 20 милиона ИЦТ стручњака. Само Словенији ће до 2030. бити потребно више од 5.000 нових ИЦТ стручњака годишње, док тренутно само 17% њих чине жене. И у Србији треба узимати таленте из широког базена талената јер сам уверена да са оваквим иницијативама и радом на интензивном укључивању жена учвршћујемо компетитивност нашег региона.
Подршка и активно оснажење женског удела у СТЕМ представљају неопходан фактор за одржање корака са технолошким и економским токовима. Ово захтева системски организовани приступ који почиње образовањем девојчица, али и радом на ослобађању од различитих стереотипизација, када је у питању наше окружење.
С друге стране, једнако је важно и препознавање целоживотног усавршавања и напредовања, обезбеђивање тренинга и обука у циљу приступачног учења и напредовања за све. Као друштво морамо бити оријентисани ка стварању услова за стицање кључних компетенција за целоживотно учење, с нагласком на дигиталним вештинама које постају предуслов за послове будућности.
Извор: Србија Данас/Ubrzanje.rs