НОВОСТИ ЗА ОНЕ КОЈИ ИМАЈУ КРЕДИТЕ: Ево шта нова правила кажу о висини ваше рате
Банке пооштравају одобравање кеш кредита и лимитирају оптерећење клијената у односу на зараду. Времена када су грађани могли да се задуже до пуних примања - дефинитивно су прошла.
Банке у Србији се, приликом одобравања кеш кредита, углавном руководе неписаним правилом: клијент може да се задужи највише 30 одсто од плате, а тек у изузетним случајевима, до половине месечног примања. Ако уз то отплаћује и стамбени зајам, укупан месечни трошак за рате не сме да му пређе максималних 60 одсто зараде.
Времена када је рата могла да буде једнака плати дефинитивно су прошла, а уз то, кеш више не може да се зајми на рок дужи од осам година. Овај рок следеће године пашће на седам, а у 2021. години - на шест година.
ЕВРОПА ЗАИНТЕРЕСОВАНА ЗА МЕСО ИЗ СРБИЈЕ: Повећан извоз у земље Европе и Кину
ВУЧИЋ О РЕИНДУСТРИЈАЛИЗАЦИЈИ: Само у Нишу је отворено шест фабрика, ове резултате не можете да избришете!
БУДУЋНОСТ СВЕТСКЕ ЕКОНОМИЈЕ: Кинези ПРЕУЗИМАЈУ европске фирме, ОДМАХ ИЗА њих Индијци и Руси
- Свака банка у оквиру кредитног процеса самостално уређује критеријуме и принципе за одобравање конкретних врста кредита, а при доношењу одлуке о одобравању пласмана процењује кредитну способност дужника и друге релевантне факторе у складу с начином утврђеним њеним унутрашњим актом - речено је у Народној банци Србије.
Степен ризичности дужника утврђује се на основу његове кредитне способности, благовремености у измиривању обавеза, као и квалитета средстава обезбеђења.
- Управо степен ризичности може утицати на одлуку банке о евентуалном одобравању пласмана одређеном дужнику. А, банка може, у циљу опрезног преузимања ризика, својим интерним актима поставити границу степена оптерећења зараде или пензије коју примењује при одлучивању о одобрењу кредита и на нивоима који су нижи од 60 одсто - указују у НБС.
Изменама појединих прописа из области пословања банака које су ступиле на снагу 1. јануара ове године, уведен је проценат (степен) кредитне задужености грађана од 60 одсто.
Међутим, како истичу у НБС, не постоје сметње да банка одобри кредит и у случају да је стварно кредитно оптерећење зараде или пензије на месечном нивоу, пре или након тог одобрења, 60 одсто и веће. Али, уз обавезу да то прикаже приликом редовног извештавања Народне банке Србије и да након тога одржава прописан ниво капитала, тј. да у сваком тренутку има довољно сопствених средстава за испуњење свих регулаторних захтева.
- У складу са важећим регулаторним оквиром, банка је дужна да оцену кредитне способности дужника - физичког лица, врши на основу анализе степена кредитне задужености дужника, као и валутне структуре укупних месечних кредитних обавеза дужника, нарочито узимајући у обзир већу изложеност ризику дужника чије су обавезе уговорене у страној валути или у динарима с девизном клаузулом - указују у НБС.