НОВА ПОДРШКА ПРИВРЕДИ За микро, мала и средња предузећа 3 милијарде динара БЕСПОВРАТНО
Микро, мала и средња предузећа у Србији добиће до краја године три милијарде динара бесповратних средстава.
Државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић истиче за "Новости" да је Влада свесна значаја тог сектора за нашу привреду и да се из године у годину повећава и број корисника и висина финансијске подршке.-За наредну годину ћемо пројектовати још већу суму-, каже Стевановић и додаје да је у оквиру три програма у 2018. утрошено 1,65 милијарди.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ! Путници из Србије ће летети са ШЕСТ АЕРОДРОМА, ево планова за нове ваздушне луке!
ЦЕХ ПЛАЋАЈУ РАДНИЦИ: Повећали минималац, али сада имају ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ
- Последње две године за грантове смо обезбеђивали и додатна средства у односу на првобитно планирана због већег броја корисника-, рекао је Стевановић.
Квартални и годишњи извештаји, наводи, показују доминантан раст у прерађивачкој индустрији и то управо у областима у којима је потрошено највише новца из ових програма.
-Око седам милијарди динара биће укупно инвестирано ове године у сектору малих и средњих предузећа, захваљујући грантовима који чине од 20 до 30 одсто укупно ангажованог новца за инвестиције, и кроз кредите-, указује Стевановић и додаје да су то улагања у нову опрему, реконструкцију, развој и технолошко занављање.
Када је реч о субвенцијама државе, у делу јавности поново је отворено питање да ли се више подстичу иностране компаније него домаће. Стевановић тврди да није тачно да постоји велика диспропорција у корист странаца.
Као пример наводи да је претходна година по броју потписаних уговора о додели подстицаја за инвестирање била на страни домаћих улагача, јер је њих 13 у односу на 11 иностраних добило новац.
Српски привредници до сада нису имали капацитете да покрену инвестицију која ће одједном да запосли 1.000 или 3.000 људи, већ су то мањи пројекти који ангажују од 100 до 200 радника, објашњава Стевановић.
-Нама треба времена да се то промени. Петогодишње реформе које спроводимо дале су резултате и верујем да ће убудуће све више наших компанија моћи да аплицира-, рекао је државни секретар. Он наводи да је у овој години, закључно са 5. септембром, потписано или је у фази потписивања 27 уговора о додели подстицаја за инвестирање, девет са домаћим, 18 са страним фирмама.
Троје деле Нобелову награде за економију 2019: Награђени су за "ублажавање сиромаштва"
Трговине у Србији неће радити недељом? Ево шта можемо да добијемо, а шта да изгубимо тим потезом
Овај човек је у само једном дану зарадио више од ПЕТ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА! (ФОТО)
Ипак, свака фирма која претендује на субвенције мора да буде регистрована као домаће правно лице, тако да су и оне, премда им је матица у иностранству, на неки начин наше.
Стевановић истиче да је начелно планирано да се у оквиру инвестиционог плана вредног 12 милијарди евра, 100 милиона евра стави на располагање сектору малих и средњих предузећа. Кроз различите програме било би обезбеђено по 20 милиона евра годишње у наредних пет година.