Очувана економска база, задржан ниво инвестиција (ФОТО/ВИДЕО)
Чадеж је указао да се Србија успешно бори са економским изазовима које је донела пандемија
Прилагођавање привредника новим условима пословања насталим због пандемије и брза и ефикасна подршка државе, омогућили су да сачувамо нашу економску базу, оценио је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж обраћајући се привредницима и указао да је привредна комора фокусирана на стварање нових пословних модела, како би ефикасно пружила адекватну подршку привреди да одговори на изазове измењеног пословног окружења.
"РАЗВОД" ТЕЖИ НЕГО ШТО СЕ МИСЛИЛО: Велика Британија не успева да дође до трговинског споразума са ЕУ
"ИЗДВОЈЕНО ЈЕ ДОСТА НОВЦА ЗА НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ" Атанасковић: Помоћ привреди из буџета утицаће на раст БДП-а
СУД ЕУ ОСУДИО СЛОВЕНИЈУ: Еврозона уздрмана скандалом!
- Нови свет не долази сутра, дошао је јуче. На нама је да знамо како да одговоримо, да нађемо нове начине како да стварамо додату вредност. Глобална криза је показала да морамо да се мењамо, да стварамо нове пословне моделе. ПКС је ту да помогне - поручио је председник ПКС у годишњем онлајн обраћању члановима органа и тела ПКС, у оквиру девете седнице Скупштине ПКС.
Чадеж је указао да су упркос пандемији и огромним потешкоћама са којима се привреда суочила, сачувани економска база, ниска и предвидива инфлација, стабилан девизни курс, релативно добар прилив СДИ - за девет месеци прилив 1,8 млрд евра, производни и извозни капацитет привреде.
Индустријска производња за 10 месеци 2020. године порасла за 0,3 одсто, настављен је раст суфицита у размени услугама, захваљујући даљем напретку сектора информационих и телекомуникационих услуга.
Спољнотрговинска робна активност опала је за око пет одсто што је значајно мање, од иницијалних очекивања, наставља се период "јефтиног новца" услед стимулативне монетарне политике коју воде централне банке.
У 2021. години, активности Привредне коморе Србије биће усмерене на економске мере које се односе на даље одлагање пореза и доприноса за најосетљивије компаније, рефундацију дела трошкова за запослене, као и смањење ПДВ-а на храну и пиће хотелијерима и угоститељима са 20 на 10 процената, наставак кредитирања привреде, посебно малих и средњих предузећа, по повољним условима у оквиру гарантне шеме, као и на успостављање издавања јединствене радне и боравишне дозволе за раднике из региона, који улазе у Србију због радног ангажмана.
На плану нових услуга, ПКС ће се фокусирати на побољшање услова за онлајн трговину, развој дигиталних сервиса и јачање "дигиталне коморе" и портала еПКС, едукацију, дуално образовање, подршку интернационализацији пословања привреде, иновацијама, еколошким и другим пројектима.
Значајни пројекти које је ПКС покренула у 2020 и којима треба да се посветимо у наредним годинама јесу "Стварано у Србији" – подршка домаћим производима и произвођачима, "Моја прва плата" – подршка младима без радног искуства да се што пре запосле, као и велики пројекат "За наше хероје" – подршка запосленима у Ковид систему, додао је Чадеж.
Привредницима се обратила и министарска привреде Анђелка Атанасковић, истакавши да се подршка пословању наставља у три смера, ка великим инвестицијама, развоју предузетништва и унапређењу пословне инфраструктуре.
- Министарство привреде наставиће са мерама подршке привреди и у 2021. години. У буџету је за подстицај привреди издвојено 17,6 милијарди, а за подршку директним инвестицијама више од 15 милијарди динара - указала је Атанасковић.
- За очување ликвидности и подстицање запошљавања, Министарство привреде издвојило је 160 милијарди динара и тиме је око 250.000 привредних субјеката добило подршку. За следећу годину Министарство привреде је највећи део буџета определило такође за подршку привреди и нове инвестиције, а то је оно што ће највише утицати на раст БДП-а - навела је Атанасковић. Како је истакла, за подршку развоја предузетништва издвојена је 2,1 милијарда динара, а за неколико програма подршке малим и средњим предзећима и предузетништву, две милијарде динара.
Председник Скупштине Привредне коморе Србије Милош Ненезић, оценио је да је 2020. година била изазовна за привреднике, који су се борили да сачувају пословање, а у томе успели уз подршку државе и Привредне коморе Србије.
- Огромно залагање привредника, преко 150 иницијатива, већина у време пандемије, дали су замах привреди да функционише и очува пословање. Привредници су, чувајући своје фирме, успели да очувају привреду Србије, а у наредном периоду предстоји усмеравање иницијатива ка погођенијим секторима и исправљање досадашњих пропуста - поручио је Ненезић, који је и председник Уније послодаваца Србије.
Представници компанија и удружења истакли су важну улогу Коморе и њену снажну подршку пословној заједници у време пандемије и изразили очекивање да ће партнерство и одлична сарадња бити настављена и у наредним годинама. Менаџер комуникација "Нелт групе" Марко Миланковић указао је на важну подршку ПКС у отварању нових канала комуникације и трговине према тржиштима ЕУ и региона, посебно на почетку пандемије.
Представник Парламента предузетника Славко Новаковић и Горан Јанковић, директор компаније "Инмолд" истакли су значај дуалног образовања и дигитализације и позвали колеге привреднике и предузетнике да се укључе у дуални систем. Директор у компанији „Еликсир“, Самир Крак рекао је да у Хемијско-индустријском парку Прахово очекује долазак 20 до 25 великих инвестиција, а приход тих компанија би, када почну са радом, требало да износи више од милијарду евра. Како је навео, 90 одсто производње тих компанија требало би да иде у извоз.
Овом приликом, проглашени су и добитници годишње награде Привредне коморе Србије за 2020. годину за изузетне резултате пословања у 2020. години.