ОПТИМИЗАМ НА БЕРЗАМА СЕ СМИРУЈЕ: Акције на глобалним тржиштима су на путу да окончају најдужи узлазни тренд
С друге стране, инвеститори у Европи су се вратили улагањима у сигурне државне обвезнице.
Акције на глобалним тржиштима су данас на путу да окончају најдужи узлазни тренд у последњих више од годину дана, током којег су ојачале за више од 10 одсто, пошто је усхићење инвеститора на берзама везано за исход председничких избора у САД и Ковид вакцину спласнуло.
Продужен рок за селекцију и повезивање послодаваца са кандидатима у склопу програма "Моја прва плата"
Купујете први стан у Србији? Ово су три ситуације када вас држава може одбити за повраћај ПДВ-а
СТИЖУ ОДЛИЧНЕ ПРОГНОЗЕ ИЗ БЕЧА: Привреда Србије ће се брже опоравити од остатка Европе
Главна европска тржишта капитала су отворена у паду за 0,7 одсто, а потонуле су и цене фјучерса на Вол Стриту. У новембру је први пут на негативној територији закључен и глобални индекс МСЦИ, који мери вредност берзи за 49 земаља.
Азијске берзе су стагнирале.
Индустријски индекс Њујоршке берзе Дау Џонс је ослабио за 23 поена или 0,08 одсто, на 29.397 бодова, S&P 500 је ојачао за 0,77 одсто, на 3.572 бода, а технолошки Насдак је напредовао за 2,01 процента, на 11.786 поена током трговања у среду, пошто су се инвеститори поново окренули ка акцијама великих технолошких компанија, као што су Амазон и Нетфликс.
С друге стране, инвеститори у Европи су се вратили улагањима у сигурне државне обвезнице.
На валутним тржиштима евро се кретао близу нивоа од 1,18 долара, на половини распона између 1,16 и 1,20 долара у оквиру којег осцилира од краја јула. Британска фунта је пала за 0,5 процената услед појачане неизвесности око Брегзита и због података који показују да британска економија поново губи замајац.
Турска лира је мировала након обећања председника Реџепа Тајипа Ердогана да ће реформисати неконвенционалну монетарну политику, док је после оставке његовог зета на функцију министра финансија забележила раст од 10 одсто.
На тржиштима енергије, цена северноморске нафте Брент је прекинула тродневни узастопни раст спустивши се данас на 43,46 долара по барелу, али је и даље близу двомесечног максимума. Међународна агенција за енергетику је изразила данас сумњу у скорији опоравак потражње, због раста броја заражених корона вирусом у Европи и Сједињеним Државама.
Већина главних европских економија се већ суочила са новим таласом епидемије и новим мерама ограничења. У Њујорку је издата наредба ресторанима и баровима да почну са затварањем од среде ујутро, након нових рекордних података о броју новозаражених Ковидом-19 у САД.
Организација земаља извозница нафте је такође смањила своју прогнозу о тражњи нафте у среду, оцењујући да ће се глобална тражња у 2021. опорављати спорије него што се раније предвиђало због раста случајева корона вируса.
Цена злата је благо ојачала, забележивши на спот тржишту раст од 0,4 одсто на 1.872 долара за унцу, а на америчком терминском тржишту је порасла 0,3 процента.