Отров једне животиње СКУПЉИ ОД ЗЛАТА: Које су најскупље супстанце на свету?
Најскупље супстанце коштају милионе долара по граму
Чај скупљи од злата, отров скупљи од платине или мистериозни калифорнијум - то укључује најскупље супстанце на свету. Цена неких од њих може достићи и милионе долара по граму. Постоји, међутим, супстанца чија је цена апсолутно запањујућа у поређењу са свим осталим.
МИРАН ЖИВОТ У ЕУ НЕ ПОСТОЈИ: Минималне плате не обезбеђују пристојну егзистенцију
КОРОНА УДАРИЛА И НА КОЗМЕТИЧКУ ИНДУСТРИЈУ: Драстично опала продаја шминке у свету
Многе од најскупљих супстанци не могу се купити ни тек тако - доступни су само под одређеним условима или на посебним аукцијама за зналце.
Следећа листа укључује само легалне супстанце којима се тргује, чак и ако су врло рестриктивне (као што су радиоактивни елементи), па стога листа не укључује дроге или кљове неких животиња. Такође не укључује козметику и лекове чија је цена резултат вишегодишњег истраживања и рада научника, а не својства или реткост једне супстанце, пише "Бизнис инсајдер Пољска".
Ево најскупљих супстанци на свету:
Најскупљи зачин у свету, који је изузетно тешко узгајати. Да бисте добили нешто више од 450 грама шафрана, потребно је до 80.000. цветова крокуса, а ово је само почетак - јер је сам поступак сушења захтеван. То се, пак, претвара у високе цене, које, међу њима, зависе од произвођача и квалитета. У најскупљим случајевима шафран се плаћа чак 70 ПЛН по граму (око 17 долара).
Хемијски елемент и један од најређих метала на Земљи. Његова висока цена је дериват, између осталог потешкоће у њеном добијању, јер је цео процес веома сложен. Због реткости има релативно мало употреба, укључујући у индустрији, али се његови изотопи користе и у лечењу неуроендокриних тумора. Цене лутецијума осцилирају око 10.000. долара за килограм, или око 10 долара по граму.
Белуга је риба из породице јесетре, од које се икра користи за прављење чувеног црног кавијара, који се сматра деликатесом богатих људи. Годинама је кавијар белуге тешко набавити, а самим тим и веома скуп. Белуга полаже јаја само једном у неколико година, а женке сазревају у доби од 16-18 година. Цене су порасле када је риба стављена на листу угрожених врста. Белуга кавијар је често фалсификован, тако да можете да га наизглед сматрате јефтинијим. Килограм оригиналне посластице може коштати од седам до 10 хиљада долара, а у екстремним случајевима чак 34 хиљаде долара.
Супротно ономе што многи људи мисле, платина као племенити метал није скупља од злата. Тренутно кошта око 26-27 долара по граму. Користи се не само у накиту, већ пре свега у индустрији, медицини и електроници.
Злато је несумњиво једна од најпопуларнијих руда, која се дуги низ година користи и у електроници, накиту, али и као инвестиција. Тренутно је злато најскупље од 2012. године, а његов номинални рекорд у цени постављен је 2011. године: више од 1.800 америчких долара. по унци (28,3 грама). Међутим, вреди запамтити да су то номиналне вредности, а у поређењу, на пример за инвеститоре, инфлација је често укључена.
То је један од најтврђих метала на свету. Користи се нпр. у моторима са унутрашњим сагоревањем и напредним индустријским технологијама. Његова вредност се знатно повећала током неколико година - 2004. коштала је око 200 долара по унци, или приближно седам долара по граму, а сада је 1.660 долара по унци, односно 58,6 долара.
Радиоактивни елемент, метал, који се користи у нуклеарним електранама, нуклеарном оружју и, на пример, у неким свемирским технологијама. Уместо тога, не може се купити приватно, јер је трговина плутонијумом високо регулисана и строго ограничена - баш као и други радиоактивни материјали. Плутон може бити у различитим сортама и ценама, у распону од двеста долара до четири или пет хиљада долара по граму.
Сматра се најскупљим чајем на свету. Прави чај Да Хонг Пао долази из кинеске регије Вуиисхан, где специфична својства тла одређују квалитет листова чаја. Његова цена, између осталог, зависи са одређеног места порекла. Сорте Зхенгиан су најскупље. Међутим, највиша цена односи се на аукцију 2002. године, када се 20 грама чаја продало за 28.000 америчких долара - или 1.400 америчких долара по граму. Међутим, био је јединствен, јер је произашао из дрвећа које расте на месту где је данас забрањено сакупљање лишћа, а само подручје је под заштитом. Према индустријским веб локацијама, ако бисте данас могли да купујете чај од ових стабала, цена би лако могла бити чак двоструко већа.
Отров шкорпиона врсте (Леиурус quinquestriatus) други је по снази међу шкорпионима на свету - и, наравно, може бити фаталан за људе. Његов угриз боли сто пута више од пчела. Најчешће се његова цена даје у галонима (3,7 литара) - један галон кошта 39 милиона долара. То значи да бисте за 130 долара могли купити кап овог отрова величине зрна шећера.
Одакле долази ова цена? Два су разлога. Пре свега, како су научници открили, отров ове љуске вероватно се може успешно користити у лечењу неких врста карцинома - хлоротоксин садржан у отрову напада ћелије рака, остављајући здраве ћелије саме. И ово је само једна од многих медицинских употреба отрова овог шкорпиона - а открива се и више. Друго, његово вађење је врло тешко и дуготрајно. Једна јединка може добити до два милиграма отрова одједном. Дакле, да би се добио 3,7 литара отрова, један шутнути морао би се "помузети" преко 2,6 милиона пута, што је наравно физички немогуће. Сам поступак захтева ручно истискивање отрова из шкорпиона, користећи посебне клешта. Научници су већ развили машину која то ради аутоматски, али биће доступна за употребу тек за неколико година и ... и даље ће моћи истовремено да обрађује само четири особе - дефинитивно више од човека, али много мање од захтева за отровом створења.
Отров неких змија, на пример из породице корала, такође је веома скуп. Цене отрова неких врста змија крећу се од 1.000 до 4.000 долара по граму.
Бели тартуфи познати су као ретка и скупа посластица. Најскупљи коштају и неколико стотина долара по граму. Њихова цена резултат је реткости и чињенице да расту само у кратком, специфичном периоду године. Највећи бели тартуф до данас, тежак 1,88 килограма, продат је 2014. године на њујоршкој аукцији за нешто више од 61.000 америчких долара, што је 32,4 долара по граму. Међутим, била је то релативно ниска цена, јер је четири године раније за тартуф дупло мањи дато око 460 долара за грам. Повољна цена у 2014. резултат је изузетно високе производње на тржишту, што је преточено у попусте. Међутим, бели тартуфи се често могу купити мало јефтиније него у горе описаним рекордним случајевима.
Драго камење и све врсте драгуља сврстани су у једну групу, јер су њихове цене веома различите. Најскупље драго камење укључује: црвени берили (50-60 хиљада долара по граму), грандидиерите (150 хиљада /г) или бенитоит (до 21 хиљаду УСД по граму). Иако треба имати на уму да су то претворене цене - индустрија накита обично користи цену по карату, која одговара тежини од 200 милиграма, односно 1/5 грама. Паините, један од најређих минерала на свету (око 300.000 долара по граму), такође се помиње међу најскупљим драгуљима.
Међутим, постоје и драгуљи чије цене досежу неколико милиона долара по граму. Црвени и плави дијаманти, плави гранат могу коштати неколико милиона долара по карату.
Међутим, важно је запамтити да се у случају драгуља њихове цене повећавају реткошћу и величином. Дијаманти у природној боји, попут црвених и плавих, природно су ређи од белих. И истовремено, што је дијамант већи, то је цена по карату већа, јер су велики драги камење обично ређи.
То је најскупљи познати елемент, произведен вештачки. Име му потиче из америчке државе Калифорнија - први пут је произведено на калифорнијском универзитету Беркелеи. Веома радиоактиван и потенцијално веома опасан. Међутим, има врло мирну употребу - користи га, између осталих, и у медицини за зрачење малигних тумора и за рендгенско зрачење челичних конструкција у потрази за оштећењима или недостацима. Обично се наводи као његова цена од 27 милиона долара по граму, али је за један од његових изотопа плаћена рекордна цена 1998. - 180 милиона долара.
Под овим компликованим именом постоји врло занимљива супстанца. Ендоедрични фулерен је наноструктура угљеника која може да "зароби", на пример, атоме азота или хелијума. Научници верују да се овај фулерен може користити, на пример, за минијатуризацију атомских сатова. Такви сатови би се зато могли инсталирати, на пример, у наше паметне телефоне и ГПС уређаје, што би дало тачност навигације до 1 милиметар - док је тренутно тачно до највише 1-5 метара.
Године 2016. лабораторија која сарађује са Универзитетом у Оксфорду објавила је да производи ендохидрални фулерен и продала га по цени од 145 милиона долара по граму.