ОВИМ европским земљама плате УБРЗАНО РАСТУ, и ускоро ће претећи ХРВАТЕ
Све земље централне Европе, чланице Европске уније, које су по висини плата и животном стандарду деценијама заостајале за Хрватском, могле за коју годину да је престигну, пише ријечки Нови лист.
Плате у Хрватској тренутно у просеку износе 6.400 куна, односно око 860 евра, по чему се земља налази у средини међу 11 нових чланица ЕУ. Но ако се настави садашњи тренд, све средњоевропске земље, које су нам пре три деценије гледале у леђа, за коју годину ће престићи Хрватску и по платама и животном стандарду - тврди лист.
У тексту се наводи да у Хрватској, у протеклих пет година, плате номинално расту по стопи од око 4,0 посто, док у Мађарској, Пољској, Румунији и Бугарској напредују по стопама од 8 до 15 посто годишње, према подацима њихових националних статистичких служби и према извештајима агенција.
- Најдрастичнији је пример Румунија у којој је завладало својеврсно ванредно стање зато јер Влада жели да спречи распад здравственог система и јавних служби, и да заустави бег стручњака у развијене земље. Стога бруто плате у тој земљи већ две године расту по стопи већој од 15 посто, пре свега у јавном сектору.
Грађани, РОК ЗА ПРИЈАВУ ЈЕ 15. мај: Ако закасните следи НОВЧАНА КАЗНА!
Овог лета пушта се у саобраћај још 111,3 км нових аутопутева! До Македоније и Грчке од сада много брже!
КУДА ЗА ПРАЗНИКЕ ВАН ГРАДА: Ево где можете провести ПРВОМАЈСКИ УРАНАК за мало пара!
Просечна нето плата у Румунији се почетком ове године, додаје лист, попела на око 620 евра, што је око 50 одсто више него пре две године. Само прошле године плате медицинског особља, наставника и професора скочиле су око 30 посто, према Романиа Инсајдеру.
Будући да се осетио и мањак грађевинских радника, њихове су плате почетком ове године скочиле за 40 посто, захваљујући осетном повећању минималца.
Такође, плате запослених у румунском здравству од марта су се повећале за додатних 70 посто. Медицинска сестра има плату од најмање 556 евра, а она с вишом стручном спремом најмање 645 евра, не рачунајући обилне бонусе.
Лекари опште праксе примају најмање 1.960 евра. Због прековремених сати и рада у хитној служби лекари могу месечно да зараде и двоструко више, тврди Романиа Инсајдер. Најбоље плаћени здравствени радници примају више од 4.000 евра месечно.
- То велико повећање примања лекара у Румунији, који сада месечно примају више од колега у Хрватској, било је испрва планирано до 2022. године, корак по корак. Али влада у Букурешту одлучила је да убрза ствари, јер је тој земљи, очито, догорело до ноктију - пише Нови лист.
Сличан развој догађаја захватио је остале средњоевропске земље, иако стање у њима није као у Румунији.
Бруто плате у Мађарској у прошле две године су расле по стопама од 12 посто, а почетком ове године настављају да напредују темпом од 10 одсто, према државној статистици. Томе треба додати да је свака жена млађа од 40 година, с најмање три године радног стажа, добила право на државни кредит од 32.000 евра за подизање деце, који неће враћати ако њена породица буде имала принове.
Путин саопштио када ће Украјина остати без гаса: Дојадили му ПОЛИТИЧКИ ТРИКОВИ
АМЕРИЧКО ИЖИВЉАВАЊЕ НАД ВЕНЕЦУЕЛОМ Санкције САД-а данас ступају на снагу
Стижу ДОБРЕ ВЕСТИ из "Гаспрома": "Турски ток" ће прорадити ДО КРАЈА ГОДИНЕ, радови почињу и У НАШОЈ ЗЕМЉИ!
У Чешкој бруто плате већ две године расту по стопи од око осам посто, а у Пољској од седам посто.
Влада у Варшави је подстакла скок бруто плате Пољака за 20 посто у две године. Просечна нето плата у Пољској сада износи око 870 евра.
У тексту се подсећа да пољске породице већ више од три године добијају од владе око 115 евра месечно по сваком детету након прворођеног, све до његовог пунолетства, што доприноси бољем животном стандарду и наталитету.
- Један од повода за нагли раст плата јесте тај што поменуте земље средње и југоисточне Европе имају високе стопе привредног раста, од четири до пет посто годишње, двоструко веће од Хрватске. Међутим, прави разлог за боље награђивање запослених је у томе што Пољска, Мађарска, Чешка или Румунија желе да задрже људе у домовини, омогућавајући им виши стандард,закључује Нови лист.