Ово српско село је РАЈ ЗА ТУРИСТЕ, а мештани имају једну поруку: "Ако дођете у Скакавце ЈЕШЋЕТЕ СКАКАВЦЕ"
Недалеко од Косјерића, на обронцима Маљена смештено је ово живописно место
Домаћини на селу у косјерићком крају међу првима су пре скоро пет деценија препознали значај сеоског туризма и отворили врата својих кућа за госте из земље и иностранства.Ове сезоне очекују још више туриста, надајући се да ће тако ублажити штету од корона вируса, због којег су изгубили приход у периоду празника, када обично влада највеће интересовање за боравак на селу.
Село Срндаље нуди НЕСВАКИДАШЊИ УГОЂАЈ, а једна ствар га чини посебним: НЕМА МОБИЛНИХ ТЕЛЕФОНА
МНОГИ УМЕСТО СТАНА РАЗМИШЉАЈУ О ИЗГРАДЊИ КУЋЕ: Рачуница говори колико би тај луксуз у Србији могао да кошта!
НОВИ ВРТИЋ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ СПРЕМАН ДА ПРИМИ ДЕЦУ: Данас асфалтирани приступни путеви (ФОТО)
Недалеко од Косјерића, на обронцима Маљена смештено је живописно село Скакавци. Домаћинства која живе од сеоског туризма надају се већем броју гостију овог лета. Гостопримство домаћина деценијама било је привлачно не само за туристе, него и филмаџије, па тако и домаћинство Лазовића.
- Снимато је, снимала Брена филм "Хајде да се волимо" и "Жикина Династија". Није само код мене, има ту на три четири локације, баш у Скакавцима и код Водопада овде и код школе горамо наше и тако - каже Мишо Лазовић из села Скакавци.
Најмлађи члан домаћинства Лазовић, иначе је апсолвент Полицијске академије. А ових дана уређује двориште за долазак гостију. Мирослав је сам израдио и дворишни мобиљар за децу и одрасле, а упркос што је село филмски познато, тврди да су се прочули широм света по гостопримству. У туризму види будућност младих.
- Медијска покривеност, то нам је јако важно, кад би тога било више, било би више и гостију. Људи би онда налазили просперитет и у овоме. Могли би и да остану, да живе и да зараде од тога - прича Мирослав Лазовић.
Скакавци нуде, додаје Мишо Лазовић прво добар дух и добар дочек и лепо расположење гостима
- Пуно природних лепота, то привлачи не само овде мештане, него и људе са стране да дођу. Тако да је то довољан разлог да би ми остали - сматра Мирослав Лазовић.
Поред занимљиве историје села, шетња кроз живописни крајолик туристима открива природне бисере, којима супосебно фасцинирани страни туристи.
Село Скакавци први житељи настанили су око 1835. године. Једни тврде да је назив потекао од истоименог водопада, да други да је, пак, реч о специфичности кухиње.
- Дођете у Скакавце и јешћете скакавце - шаљиво каже Драгица Лазовић.
Ипак, већина туриста привржена је традиционалној трпези, а у порекло свега што је на менију могу се уверити на лицу места. Лазовићи гаје стоку, имају повртњаке и воћњаке. Драгица каже да спрема јела на биљној основи, а природа нуди читаво богатство и за посебне захтеве туриста.
- Матичњак користимо, нану, седмолист, мечију шапу. Онда печурке све јестиве користимо. Од животињског порекла гмизавце исто може да се користе, ларве од мрава, све се користи - испричала је Драгица.
Скакаци су тврде као чипс, али још није време за њих. Таман ће бити када стигну гости, који ће упознати Србију и по тим специфичностима које се крију у селу Скакавци.
СРПСКА ДОМАЋИНСТВА ТРОШЕ УПОЛА МАЊЕ ОД ЕВРОПСКИХ: Два суседа су на дну табеле ЕУ по висини стандарда
ПУТЕВИМА БУДУЋНОСТИ СРБИЈЕ: Погледајте како је текао развој путне мреже у нашој земљи у претходних 7 година (ВИДЕО)
Упознајте лепоте кањона Ђетиње: Незаборавна вожња новим кајацима, стазом дугом 900 метара
Млади инжењер из Чачка гради изум који је СПАС ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: На два паркинг места 20 АУТОМОБИЛА! (ФОТО)
ДРЖАВА ДАЈЕ 100 МИЛИОНА: Ево како да добијете новац за пољопривредно земљиште