Почела примена економских мера Владе: Србија прва стаје на ноге!
Огромно интересовање за државне олакшице, за мање од 24 сата 15.000 привредника отворило је наменски рачун и пријавило се
Примена економских мера Владе Србије за ублажавање последица кризе због пандемије коронавируса јуче је и званично почела.
Саговорници кажу да је домаћа привреда оберучке прихватила овај појас за спасавање, али да сада, с једнаким интересом, очекује отварање земље и старт свих привредних активности.
Министар Недимовић открио коју ће ПРВУ МЕРУ предложити кад почне попуштање рестрикција: Грађани ће се обрадовати
Тачна рачуница за сваког радника: Погледајте како ће се исплаћивати плата у наредним месецима
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ПРИВРЕДНИКЕ: Данас почиње пријава за Програм помоћи
Две стране медаље
Министарство финансија позвало је привреднике да се пријаве за коришћење државних олакшица "тешких" чак 5,1 милијарду евра.
- Иако нисмо рачунали да ће привредници и током викенда почети да се пријављују, они су то ипак чинили, тако да за мање од 24 сата имамо 15.000 привредника који су отворили наменски рачун и на тај начин се пријавили за мере - изјавили су из министарства и нагласили да би издавање корпоративних обвезница могло да послужи као важан додатни извор финансирања компанија у Србији.
Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић наглашава да релаксирање мера у циљу очувања здравља становништва мора ићи паралелно с отварањем привреде.
- Економија не може баш дуго да буде осујећена. Она је друга страна исте ове медаље. Та два сегмента се морају паралелно и зависно посматрати. Сасвим је рационално оно што је председник Вучић најавио. Чак и ако се сачека крај маја за укидање ванредног стања, неће бити превише дуго чекање за привреду. И није само питање нашег ванредног стања већ и затворених држава с којима послујемо - напомиње он.
Ризици и поверење
Председник "ИТМ система" Топлица Спасојевић сматра да је, уз добре и свеобухватне економске мере, једнако важно и отварање земље и започињање привредне активности.
- Треба да отпратимо пут Кине, која је зауздала епидемију и сада њена предузећа раде пуном паром. Ако Србија прва у региону стане на ноге, биће то одлична порука за остатак Европе и света. Наша привреда једва чека да се отвори. Унутрашње тржиште ће одмах профункционисати, али изван тога ће морати да се сачека отварање других земаља, јер све тече по принципу спојених судова - објашњава саговорник.
И директор "Моне" Томислав Момировић је за што брже нормализовање привредних активност, чак и уз ризик.
- Криза је разарајућа и потребна нам је храброст за такву одлуку. Морамо да ризикујемо и ходамо по танкој жици, јер не смемо чекати потпуну стабилизацију, већ моменат када ствари полако почињу да стају на ноге. Морамо и да се окренемо домаћим ресурсима и домаћим привредницима. Кључно је да се стварају послови. Велика је ствар што су донете економске мере, јер уливају поверење да ћемо се стабилизовати. Пад читаве Европе ће бити страшан, а ми имамо шансу да наш максимално ублажимо - поручује Момировић.
РУСИЈА, КИНА И ЕУ ТАКМИЧЕ СЕ ЗА НАКЛОНОСТ СРБИЈЕ
У Србији, земљи кандидату за улазак у ЕУ која се последњих година удварала и Москви и Пекингу, јако је видљив пресек конкурентних "корона вирус дипломатија", пише угледни Гардијан. У чланку под насловом "Како се коронавирус дипломатијом Русија, Кина и ЕУ такмиче за наклоност Србије" британски лист наводи да водећи играчи, како се убрзава пандемија коронавируса, гледају како да употребе "меку моћ" и "помоћ" да испуне своје спољнополитичке циљеве.
- ЕУ тиме покушава да докаже да приче о европским вредностима и солидарности нису само празне приче, за Кину то је промена наратива да представи земљу као решење за коронавирус, не његов узрок - пише Гардијан.
Према писању листа, Русија користи скромније ресурсе с максимумом ефеката, с војним возилима која се крећу кроз Италију или авионом пуним опреме послатим у САД, док су Американци усредсређени на себе и одсутни су из игре коронавирус дипломатије.