Пољопривредници у краљевачком крају задовољни осигурањем
ГФО Краљево "Дунав осигурања" само у 2019. години је исплатила око 24 милиона динара одштете за 222 штете на усевима и око 9 милиона динара одштете за 178 штета на животињама.
С циљем да укажу на значај осигурања пољопривредне производње и имовине газдинства, представници Компаније "Дунав осигурање" обишли су 26. августа пољопривреднике с територије Краљева. Њима, како је речено, та локална самоуправа, мимо субвенција Владе Србије од 40 одсто, трошак осигурања субвенционише са 50 одсто, што значи да пољопривредник издваја свега 10 одсто цене осигурања.
Пад БДП-а у Србији у другом кварталу 6,4 посто: Наша земља забележила други најбољи резултат у Европи
НЕЗАПОСЛЕНОСТ У СРБИЈИ ДОСТИГЛА ИСТОРИЈСКИ МИНИМУМ: Износи свега 7,3 одсто, а све то захваљујући овим мерама!
КУПОВИНА КУЋА У ПРЕДГРАЂИМА СРПСКИХ ГРАДОВА ДОЖИВЕЛА ЕКСПАНЗИЈУ: Цене се крећу и до 100.000 евра!
То је, према речима директора ГФО Краљево "Дунав осигурања" Жељка Косовца, довело до раста осигурања на територији тог града, односно броја осигураних површина и животиња.
- Примењујући субвенције Владе Србије и локалне самоуправе, цена осигурања за хектар јабуке с просечним приносом од 40.000 килограма износи само 30.000 динара, док за једно грло говеда, које кошта 150.000 динара, премија осигурања са субвенцијама износи 1.500 динара - рекао је Косовац.
Он је прецизирао да је ГФО Краљево "Дунав осигурања" само у 2019. години исплатила око 24 милиона динара одштете за 222 штете на усевима и око 9 милиона динара одштете за 178 штета на животињама.
Истакао је и да "Дунав осигурање", као лидер у осигурању пољопривреде, нуди осигуравајућу заштиту за све врсте гајених култура од основног ризика града, пожара, удара грома, али и од допунских ризика олује, поплаве, пролећног мраза.
Поред усева, како је навео, у оквиру пољопривреде осигуравају се и животиње, а предмет осигурања су здрава и способна грла за одређену намену која морају имати знак обележавања, то јест жиг, маркицу, име.
Осигурање се, појаснио је, односи на угинуће или принудно клање, на несрећан случај и болест (осим болести које се сузбијају по закону), и на допунске ризике као што је губитак при порођају, губитак приплодности, као и на друге посебно уговорене ризике у складу са специфичностима производње.
Косовац је рекао да цена осигурања у пољопривреди, баш због знатних ризика који је прате у свим сегментима и фазама производње, није нимало занемарљив трошак за пољопривреднике.
С тим у вези, истакао је да је изузетно важно то што су Влада Србије, као и локалне самоуправе, пре неколико година донеле одлуку да субвенционишу трошак осигурања и на тај начин помогну пољопривредницима.
Косовац је приметио да сваке године све више пољопривредника препознаје интерес у осигурању своје производње и позвао све пољопривреднике да поверење поклоне Компанији "Дунав осигурање", која, истакао је, својим потенцијалима, стручним кадром и материјалним средствима може потпуно адекватно да одговори њиховим захтевима.
Међу пољопривредницима краљевачког краја који су увидели значај осигурања је и Милош Костовић из села Буковица, који у том и оближњем селу Дедевци на површини од неколико хектара има засаде више врста воћа, а највише јабуке.
Полису осигурања са "Дунав осигурањем" закључио је 2003. године, а како каже, сарадња с том компанијом је добра.
- За све те године нисмо имали неспоразума ни проблема. Сарадња траје пуних 17 година на обострано задовољство - рекао је он и изразио захвалност на помоћи коју пољопривредницима пружају Влада Србије и Град Краљево.
Према речима председника Савета за пољопривреду Града Краљева Драгана Чорбића, та локална самоуправа из године у годину издваја све више средстава за развој пољопривреде. Он је истакао да, мимо субвенција Владе Србије од 40 одсто, Град Краљево трошак осигурања субвенционише са 50 одсто, што значи да пољопривредник издваја свега 10 одсто цене осигурања.
- Када смо почели, 30 до 40 пољопривредника је то користило, а од 2014. године смо, као Град, почели с промоцијом и наши пољопривредници су увидели значај осигурања - рекао је он и додао да је прошле године укупан број осигураних пољопривредника био 490.
Нагласио је да је из градског буџета за регрес за премију осигурања ове године планирано 25 милиона динара и додао да пријаве за осигурање трају до 15. новембра.
Прошле године је, каже, за ту сврху утрошено такође 25 милиона, с тим да је дато још милион и по динара како би сви пољопривредници били исплаћени.
Истакао је и да Краљево планира да сваке године издваја све више средстава за пољопривреду јер им је та привредна делатност, нагласио је, у врху приоритета.
Током посете краљевачком крају, представници компаније "Дунав осигурање" обишли су и газдинство Миломира Тошовића из места Горњи Лађевци, директора и сувласника фирме "Котленик промет", која је основана 1990. године.
Тада су, каже, почели с производњом јунади, јунећег меса, свиња, сточне хране за сопствене потребе и сувомеснатих производа.
- Интензивном производњом јунећег меса бавили смо се до 2013. или 2014. године, када смо ту производњу смањили, али смо повећали производњу свињског меса - рекао је он.
Капацитет производње свиња им је, каже, око 10.000 на годишњем нивоу, јунади до 1.000, свињског меса око 2.300 тона, јунећег меса око 1.000 тона, а сувомеснатих производа око 1.500 тона.
Пре три године су, додао је, почели су и с производњом млека, а производе бели сир, кајмак, качкаваљ и јогурт.
Фирма "Котленик промет" запошљава око 220 људи и има око 20 малопродајних објеката, од чега осам маркета и 12 месара у којима пласирају око 50 одсто својих производа.
Тошовић је истакао да је осигурање производње услов да на безбедан начин планира раст и развој, поготово када је реч о пољопривреди, било да је у питању ратарска или сточарска производња.
- Откако смо почели да се бавимо овим послом, своју производњу и газдинство односно објекте осигуравамо у "Дунав осигурању" То је за нас једина осигуравајућа кућа, поштујем је и о њој имам изузетно мишљење јер све што смо с њима радили на високом је нивоу - истакао је Тошовић и позвао пољопривреднике да полису осигурања закључе управо с Компанијом "Дунав".
ИТАЛИЈАНИ ОВЕ ГОДИНЕ МАЊЕ ЛЕТУЈУ НЕГО ЛАНИ: Број њихових туриста у иностранству смањен за 70 одсто
ЛЕКОВИТА БИЉКА КОЈА ДОНОСИ ВЕЛИКЕ ПРИХОДЕ: Породице у Србији масовно се одлучују за производњу белог слеза
КОЈЕ СУ СВЕ ОПЦИЈЕ ЗА ПОВЕЋАЊЕ МИНИМАЛЦА? У игри су три цифре, радници највише заговарају повећање од 7.000 динара
ЛОША ГОДИНА ЗА УЗГАЈИВАЧЕ ШЉИВА У СРБИЈИ: Слаб род и лош квалитет, цена не може бити већа од 20 ДИНАРА по килограму
ХРВАТИ ОЧЕКУЈУ ЈОШ ЈЕДАН ПРИВРЕДНИ ПАД: Враћају се 25 година уназад, корона им пољуљала темеље!