Бобан из села крај Лесковца је радио на њиви, мучио се, а онда му је СИНУЛА ИДЕЈА: Сада се о његовој методи ЦЕО СВЕТ РАСПИТУЈЕ
Сушара обавља пола посла.
У сада већ светски познатом селу на југу Србије близу Лесковца, фасаде кућа краси црвеном бојом једна од најлепших паприка која се узгаја само на овом подручју, а то је локошнички пехар, обележје села за које се цео свет распитује и села које се баш због те паприке "низаче" нашло и у серијалу Националне географије.
ФЕНОМЕНАЛНА ВЕСТ: Стиже повећање плате, ОНИ ће примати ВИШЕ ОД 1.000 ЕВРА месечно!
Министарка др Јелена Беговић одржала уводно обраћање на панелу у оквиру 78. Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку
Потписан уговор о изградњи путничког пристаништа у Баноштору на Дунаву
Седмочлана породица Коцић по количини и квалитету једна је од најбољих у селу Доња Локошница. Иако постоји традиционалан начин за сушење паприка од се праве зацини за јело, Бобан Коцић глава породице, досетио се да олакша низање паприка и осмислио сушару која већ одради пола посла.
- Ја сам четврта генерација која се бави узгојем паприка. Гајимо на површини од једног хектара и 16 ари, имамо и пластенике, краставце и још много тога. Ова сушара је наша инвестиција. Пласман ове године није лош, долазе нам и Бугари - прича Бобан.
Ову сушару направио је са својим пријатељем, а како он тврди за Југмедиу, ипак је сушара лакши начин, јер ту нема низања, али признаје да није запоставио традиционалан начин.
- На ова сита овде ставимо паприку и директно иде у сушару - објашњава.
На 17. по реду манифестацији "Дани паприке", питали смо Јову Ничића од колико година се бави узгојем паприке, будући да се тим послом бави 90 посто мештана, а он је казао је да од како зна за себе. Заправо је са четири године први пут ушао међу паприке са својом породицом да би помагао.
- Узгајамо индустијску, низачу, рецкаву и још много врста паприка. Код нас је најбоља производња млевене и груване паприке. Ако је јаче сунце паприци је довољно месец дана да буде спремна за млевење - одао је Ничић поносно.
Сав усхићен и срећан због ове манифестације, али понајвише због препознатљивости њиховог бренда у свету, Ничић је испричао прошлогодишње искуство и како је продаја текла.
- Нема где нисмо познати по паприци. Прошле године су били Јапанци, Кинези, Холанђани, Белгијанци и Пољаци, сад сам видео ове године и Украјинце - казао је и додао да из целог света људи долазе да посете ово село.
Скромно се похвалио да ова паприка нигде није могла у свету да успе, казао је да је ово поднебље које они имају најбоље за паприку. Ипак, постоји изузетак.
- У околини Сомбора, не знам тачно да прецизирам где, чуо сам да се производи сличног квалитета - истиче Ничић и закључује уз смешак да су они у свету број један.
Упркос својој скромности, село Локошница, неспорно је, постало је глобално познато по свом црвеном благу – паприци, која краси фасаде кућа овог идиличног места, а чињеница да је ово црвено село у свету број један. Остављамо вама, читаоцима, да то проверите.
Извор: Србија Данас/Југмедиа/М.А.