ПОСАО КОЈИ ЦВЕТА У СРБИЈИ: Плата нарасла и до 183.000 динара - очекује се све већи број запослених (ФОТО)
Очекује се да до 2023. године буде завршен процес дигитализације школа у Србији.
Број запослених у рачунарском програмирању у Србији у претходних пет година је удвостручен - у првом кварталу 2016. било је 19.122 запослених, а на крају 2020. 38.179 људи у ИТ сектору, изјавила је данас председница Владе Србије Ана Брнабић.
ЗАНИМАЈУ ВАС ЕЛЕКТРИЧНИ АУТОМОБИЛИ? Сада можете трговати ценом њихових акција!
Момировић: Покренули смо проширење луке Прахово и вађење потопљене нацистичке флоте из Дунава
КОЛИКО НОВЦА ТРЕБА ИЗДВОЈИТИ ЗА КИРИЈУ: Цене пале свуда у Србији, осим у једном граду!
Она је након доделе признања и награда победницима конкурса Програмирај свој успех, у коме су учествовали ученици седмих и осмих разреда основних школа у Србији, рекла да верује да и у наредних пет година можемо опет дуплирати број запослених у овом сектору и да ће у њему радити 80.000 људи.
Навела је и да су плате у ИТ-ију за протеклих пет година знатно повећане јер је просечна нето плата у јануару 2016. износила 127.000 динара да би у децембру прошле године нарасла на 183.000 динара.
Брнабић је истакла да је Србија међу првим земљама које су увеле информатику као обавезан предмет у основне школе и да је, захваљујући фондацији Петља програм по коме уче деца у Србији један од најбољих. Нагласила је да је све ишло брзо од идеје о увођењу наставе до самог увођења и да је у томе доста помогла иницијатива Дигитална Србија.
- Наставићемо са овим што смо започели а до 2023. године биће завршен процес дигитализације школа у Србији - рекла је премијерка Брнабић.
Награђеним ученицима је поручила да су већ сада испред својих вршњака и да ће захваљујући стеченом знању из информатике, касније лакше решавати проблеме и разумевати узрочно последичне везе.
Конкурс Програмирај свој успех организовали су Привредна комора Србије, Министарство просвете и фондација Петља а поводом завршетка осмогодишнејг школовања прве генерације која је имала информатику као обавезан предмет.
Ана Брнабић и председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж су у ПКС уручили награде за ученике из 12 школа које су победиле на овом конкурсу. Награде су додељене за прва три места освојена у две категорије и то у ИКТ и дигиталној писмености и у рачунарству и то за ђаке који су завршили седми и осми разред.
У категорији ИКТ и дигитална писменост, међу седмацима прво место је освојила ОШ Војислав Вока Савић из Лазаревца за пројекат Ученици као онлајн наставници а међу осмацима ОШ Михаило Пупин из Ветерника за пројекат Велико НЕ за лоше навике. Када је реч о другој категорији, рачунарство код седмака прво место је освојила ОШ Ђура Јакшић из Раковице за рад Учионица будућности а међу осмацима ОШ Матија Губец из Таванкута за пројекат Мицро:бит ходајући робот.
Цештитајући победницима конкурса председник ПКС Марко Чадез је истакао да међу награђенима нису само школе и ученици из великих градова већ и из мањих места, из Пожеге, Ветерника, Димитровграда, Мерошине...
Нагласио је да су они у својим пројектима дали нове идеје и ресења везана за животне проблеме, као што су здрава исхрана и слично.
- Надам се да ћемо сваке године поздрављати овакве генерације и да ће ово постати место где ћемо им честитати - рекао је он.
Говорећи о ИТ индустрији, њен раст и развој илустровао је податком да наша држава са око седам милиона становника извози софтвера у вредности од 1,5 милијарди евра док рецимо Турска са више од 80 милиона људи извезе софтвере вредне 460 милиона евра.
Директор фондације Петља Небојша Васиљевић је истакао да су радови ученика и данашње награде епилог увођења информатике као обавезног предмета у основне школе.
Ђацима је поручио да ће знања која су стекли учећи информатику моћи да примене у сваком послу и да је у томе њихова предност.