Потез на који се дуго чекало! Ево како ће држава помоћи почетницима у прве две године пословања!
Предузетници ће убудуће бити ослобођени плаћања намета за себе и до девет новозапослених
Од октобра 2018. новооснована предузећа биће ослобођена плаћања пореза и доприноса током прве две године пословања!
Прочитајте и:
Држава намерава да помогне грађанима који су се отиснули у предузетничке воде мерама које су усвојене пре неколико дана. У години оснивања предузећа и наредној предузетници ће бити ослобођени плаћања пореза и доприноса за себе и до девет новозапослених.
У лозничком селу Грнчара кошнице се производе већ две деценије. На челу породичне фирме са десетак запослених сада је Дарко Игњатовић, који каже да би пословао много лакше да су порески намети мањи.
- Плаћамо за доприносе око 180.000 месечно за све раднике, доприносе и порезе комплет за фирму. Да смо имали те олакшице, доста машина бисмо купили, материјала, опреме, доста бисмо себи олакшали рад - каже Дарко Игњатовић.
Само за порезе и доприносе, како НАЛЕД рачуна, по једном запосленом предузетници морају да издвоје од 150.000 до 400.000 динара годишње. Нову олакшицу, како се предвиђа, користиће око 8.000 људи, а на то имају право свршени студенти, средњошколци и сви који су дуже од шест месеци на бироу за запошљавање.
- Сматрамо да је олакшица посебно битна за оне који крећу пословање из сиве зоне јер сада, будући да су свесни колико је скупо започети пословање, предузетници најчешће крећу у нелегалним водама и тек кад крену да развијају свој бизнис, кад виде да више не могу да послују у сивој зони, прелазе у легалну. Наша идеја је да од старта региструју - напомиње Ирена Ђорђевић из НАЛЕД-а.
Иако би подстицај дугорочно могао да смањи сиву економију - за почетак ће коштати локалне самоуправе. Међутим, општине са већим буџетом, објашњавају стручњаци, то неће осетити.
- Кад се све то стави на папир, израчуна, верујем да као друштво добијамо много више него што локалне самоуправе губе. Верујем да ће држава у крајњој линији тим општинама које су у проблему, где нема много запослених, где нема много производње ни убирања пореза и доприноса, свакако морати да помогне – објашњава проф. др Љубодраг Савић са Економског факултета у Београду.
Предузетник у Србији готово половину месечног прихода даје на порезе и доприносе. Онај у Немачкој, рецимо, за то издваја петину зараде.