НОВА САРАДЊА СРБИЈЕ И КИНЕ: Потписан Меморандум са кинеским компанијама
Пројекат ће отворити значајан број радних места
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић у име Србије потписала је данас Меморандум о разумевању са компанијама Шангај Фенглинг и Зиђин Копер Бор о улагањима у обновљиве изворе енергије (ОИЕ).
ДРЖАВА ПОНОВО ПОМАЖЕ ГРАЂАНИМА: Синиша мали најавио ПОВЕЋАЊЕ плата и пензија, а ево и колико ће добијати родитељи за прво и друго дете
ПЕНЗИОНЕРИМА СТИЖЕ ПОВИШИЦА: Детаљан календар исплате пензија, ова група људи ће прва добити више новца
ПЛАТА ЗА ОВАЈ ПОСАО ИДЕ И ДО 1.500 ЕВРА, АЛИ МЛАДИ НЕ ЖЕЛЕ ДА ГА РАДЕ: У Србији већ недостаје 10.000 људи, а ево зашто је ово занимање дефицитарно
Ђедовић Хандановић је након потписивања тог документа казала да је Србија у претходних годину дана направила значајне искораке у зеленој енергетској транзицији, пре свега унапређујући законодавни оквир и успешно спроводећи прве аукције у области ОИЕ.
Она је нагласила да је то препознала и Енергетска заједница која је означила Србију као лидера у спровођењу реформи међу својим чланицама.
- Меморандумом који је данас потписан крећемо у реализацију појединачно највећег пројекта у области ОИЕ у Србији, који ће реализовати кинеске компаније Шангај Фенглинг (Shanghai Фенглинг Renewables Цо. Лтд.) и Зиђин Копер (Сербиа Зијин Copper доо Бор) у којем је сувласник Србија - рекла је министарка.
Она је објаснила да овај пројекат подразумева изградњу постројења у околини Бора укупног капацитета два гигавата (GW) , од којих су снаге 1.500 мегавата (MW) ветроелектрана и 500 MW соларне електране, као и изградњу фабрике за производњу зеленог водоника, капацитета око 30.000 тона годишње.
- Укупно улагање је око две милијарде евра, а инвеститор је компанија Шангај Фенглинг и произведена енергија користиће се за потребе производње Зиђина, који је један од највећих извозника у Србији и који стално повећава своју производњу, посебно након завршетка реконструкције топионице у Бору прошле године - нагладила је Ђедовић Хандановић.
Она је додала да ће поред директних улагања у заштиту животне средине у рударској производњи, овај пројекат омогућити да значајан део електричне енергије за потребе Зиђина буде произведен на одржив начин, односно не користећи фосилна горива и без негативних ефеката на животну средину.
- Та енергија биће произведена овде у Србији, у Борском округу, користећи наше потенцијале соларне и ветроенергије - навела је.
Према речима Ђедовић Хандановић, почетак изградње постројења планиран је у првом кварталу наредне године, а прва фаза од 700 MW требало би да буде завршена до средине 2026.
- До краја 2028. требало би да буде завршен целокупан пројекат, односно свих 2.000 MW, и достизање производних капацитета зеленог водоника од 30.000 тона годишње - најавила је министарка.
Према њеним речима ова инвестиција ће омогућити отварање од 300 до 500 нових радних места углавном везаних за сектор ОИЕ и они ће имати висок ниво зарада.
- Са овим пројектом, Србија постаје један од европских центара у области производње и опреме за пројекте ОИЕ као и зеленог водоника и опреме за пројекте из области ОИЕ, а такође ће допринети и остварењу наших циљева у области енергетске безбедности и независности и достизању амбиција да достигнемо карбонску неутралност до 2050. године - закључила је министарка.
Извор: Србија Данас/Блиц/Т.М.