Предлози за опоравак индустрије пива
Због глобалне здравствене кризе, а посебно у време ванредног стања када угоститељски објекти нису радили, овај сектор је претрпео велике губитке у пласману својих производа.
Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, разговарао је данас са представницима Удружења пивара Србије о изазовима са којима је, у време пандемије Ковид 19, суочена индустрија пива, као и о предлозима и иницијативама за опоравак и стабилизацију пословања ове привредне гране. Привредна комора Србије настоји да се, у дијалогу са пословном заједницом и надлежним институцијама, дође до квалитетних и применљивих решења која ће помоћи привреди да реши проблеме изазване глобалном здравственом кризом, рекао је Чадеж.
УСКОРО БЕОГРАЂАНИМА СТИЖЕ ЈАРБОЛ КОД УШЋА: До краја године тендер, а вредност радова 262,2 милиона динара
СРПСКИМ ПРОИЗВОДИМА ОТВОРЕНО ВЕЛИКО ТРЖИШТЕ: Ратификован споразум о слободној трговини са Евроазијском унијом
ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ И ДАЉЕ БЕЗ ЛИЦЕНЦИ: Огласио се председник ЈУТЕ и открио разлог за овакву ситуацију
Представници Удружења пивара Србије, које окупља "Апатинску пивару", "Калзберг Србију", "Хајнекен" и "Сладару Суфлет Србија", представљајући предлоге, указали су, да је стабилизација висине акциза услов за раст, иновације и нове инвестиције. Како су истакли, стабилизацијом, као и променом метода обрачуна акцизе, били би омогућени већа предвидљивост и лакше пословање, без негативног утицаја на запослене и крајње потрошаче, као и стабилни приходи буџету. Међу предлозима наведени су и смањење ПДВ-а за ХОРЕЦА сектор, субвенционисање цене закупа пословног простора за ХОРЕЦА и смањење накнаде за воде.
Током дискусије указано је на могућност и потребу да се развије посебан вид подршке којим би се домаћи пољопривредници и пословни системи додатно заинтересовали и помогли да започну интензивнију производњу хмеља за потребе пиварске индустрије Србије. Привредна комора Србије и Удружње пивара Србије припремиће детаљну анализу и предлоге даљих корака са циљем реализације договорених циљева.
На састанку у ПКС било је речи о депозитном систему управаљања отпадом, а како је оцењено, потребно је израдити свеобухватну анализу која би сагледала све аспекте увођења овог система како за потрошаче, тако и за државу и индустрију.
Представљен је пројекат Привредне коморе Србије "Стварано у Србији" усмерен на подршку домаћим производима и произвођачима и колективни жиг "Чуваркућа" као потврда квалитета и домаћег порекла производа. Носилац права на жиг у индустрији пива је компанија "Хајнекен" за "Зајечарско пиво".
У Удружењу пивара Србије подсећају да је прошле године произведено више од 5,5 милиона хектолитара пива. Осим дистрибуције у малопродајним објектима, чак скоро трећина пласмана намењена је различитим угоститељским објектима. У највећим компанијама ове индустрије ради око 15.000 људи.