ПРЕПОЛОВЉЕН РОД ВОЋА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ: Квалитет јабука ипак добар, произвођачи задовољни
У Републици Српској при крају је берба јабуке и њен род је умањен око 50 одсто, док је берба крушке завршена и њен и род је умањен 50-60 одсто.
Председник Удружења воћара РС Драгоја Дојчиновић истакао је да су добар део рода уништили пролетњи мразеви, али да је квалитет воћа које је опстало прилично добар.
БЕЛА ЦРКВА ОБЕЛЕЖИЛА ТУРИСТИЧКУ СЕЗОНУ У СРБИЈИ: Никад више посетилаца, смарагдна језера заменила море
ЗБОГ ОГРОМНОГ ИНТЕРЕСОВАЊА ПРОДУЖЕН РОК: Пријаве за "Моју прву плату" до 8. новембра
ОВО ЈЕ ПРАВА ИСТИНА О ПЛАТАМА СРБА У НЕМАЧКОЈ: Зарада и до 3.500 ЕВРА, али постоји једна цака
- Произвођачи су углавом незадовољни, а кад је у питању јабука, род је умањен око 50 одсто. Продаја иде доста лакше него претходних година, јер је мања и понуда, а доста је прерађивача. Иста ситуација као код нас је и у окружењу, као и у Европи, гђе је производња мања 38 одсто - рекао је Дојчиновић.
С обзиром на то на десеткован род, воћари ће ове године имати где да пласирају своје производе.
- Велепродајне цене јабуке крећу се од 0,5 до 0,6 конвертибилних марака(КМ), а крушка се кретала између 0,7 КМ и 0,8 КМ. Ове године је доста мања понуда и воће ће касније бити далеко скупље - рекао је Дојчиновић.
И Никола Вукота, воћар из Требовљана, код Градишке, каже да није задовољавајући род јабуке. Иако још није завршио бербу, приноси ће, како рачуна, бити мањи 45 до 50 одсто.
Драгомир Вујковић, воћар из приједорског мјеста Бабићи, каже да су приноси јабуке на том подручју умањени око 30 одсто.
Поваћење премија за откуп јабука и креирање додатних мера за произвођаче воћа договорени су јуче на састанку Бориса Пашалића, министра пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, са представницима Савеза удружења пољопривредних произвођача РС.
У ресорном министарству саопштено је да је на састанку било разговора и о производњи и откупу поврћа и меса. Такође, на састанкује постигнута сагласност да је неопходно предузимање мера на нивоу Савета министара усмерених на заштиту домаће производње.