Бранислава Симанић: Економско оснаживање жена треба да буде стратешки пројекат државе
Жене у Србији су бројније, образованије, али се теже запошљавају, лакше добијају отказ, мање су плаћене и знатно ређе се могу видети на руководећим положајима
- Питање оснаживања жена и родне равноправности је важно не само у Србији, већ у целом свету. Економско оснаживање жена треба да буде стратешки пројекат државе - рекла је Бранислава Симанић, директорка Сектора за предузетништво Привредне коморе Србије (ПКС).
ПРЕТРПАНИ ПРОШЛОГОДИШЊИМ МОДЕЛИМА: Продаја у тржним центрима драстично опала због ковида, сада нас чекају снижења?
ДЕМОКРАТСКО УТОЧИШТЕ ЗА КРИМИНАЛЦЕ: Највећа пореска оаза у Европи поново у центру пажње
ВЕЛИКА ПОМОЋ ЗА СРПСКА СЕЛА: 500 милиона динара издвојено за посебне групе грађана
Она је на скупу "Полазне основе за израду Нацрта закона о родној равноправности" изнела податке који се односе на положај жена у Србији, а који су добијени из истраживања Републичког завода за статистику.
- У Србији, према овом истраживању, живи 180.000 више жена него мушкараца, односно готово 3,6 милиона према око 3,4 милиона мушкараца. Просечна старост жена је 45, а мушкараца око 42 године. Само основно образовање има око 38 одсто жена наспрам 56 одсто мушкараца, а тај однос је скоро уједначен код средњошколског и факултетског образовања. Факултет је у 2019. уписало њих 137.910 и 104.058 младића, а тренд да више девојака наставља школовање на универзитету, присутан је од 2014. - каже Симанић.
То конкретно значи да су жене у Србији су бројније, образованије, у просеку живе пет година дуже од мушкараца, али се теже запошљавају, лакше добијају отказ, мање су плаћене и знатно ређе се могу видети на руководећим положајима.
- Жене у Србији су власнице само четвртине некретнина, а на селу, тек 13 одсто њих има власништво над пољопривредним домаћинствима. Овде још треба додати да је женама у сеоским срединама потребна највећа подршка јер је њихов економски развој је нижи него у другим регијама. Такође, оно што је битно истаћи то је да су жене у Србији за исти посао и даље мање плаћене од мушкараца и да та разлика износи између 11 и 16 одсто. Жене су углавном ангажоване на мање плаћеним пословима, као што су администрација, текстилна или прехрамбена индустрија, док их међу инжењерима и у ИТ сектору, који су најплаћенији, има мало - наглашава Бранислава Симанић.
Треба додати и чињеницу да су жене такође те које дупло више раде код куће, бринући о домаћинству, деци и старијима, те су принуђене да излазе са посла и спречене да се додатно усавршавају.
Када се говори о сектору предузетништва, женско предузетништво представља снажан ресурс новог запошљавања и неопходно је да се тај ресурс максимално искористи. Треба истаћи следеће чињенице: жене су најугроженија група на тржишту рада у Србији. Стопа запослености мушкараца (50,0%) је значајно већа од стопе запослености жена (35,0%). Родни јаз у предузетништву је веома изражен, јер су менаџери и оснивачи малих и средњих предузећа и даље углавном мушкарци (77,9%). Дискриминација је такође евидентна у запошљавању, унапређењу, платама и бенефицијама, доступности могућности за обуку и породиљско одсуство. Осигурање приступа редовним приходима кроз формално запошљавање или самозапошљавање је кључ за обезбеђивање економске и социјалне сигурности жена.
ПКС интензивно ради на економском оснаживању жена у Србији, управо како би максимални искористили ресурсе женског предузетништва, економски оснажили што већи број жена, како би охрабрили жене да започну сопствени посао и оворе нова радна места.
- У оквуру Сектора предузетништва ПКС формирана је Секција за женско предузетништво која окупља велики број наших предузетница из читаве Србије. У циљу економског оснаживања и унапређења женског предузетниства, кроз рад секције, организују се конференције, округли столови, б2б састанци, затим умрежавање жена и помоћ женама за укључивање у ланце добављача. Оно на чему инсистирамо су едукација и дигитализација. За наше предузетнице организујемо читав низ бесплатних радионица, на различите теме од значаја за њихово пословање, а све то у циљу унапређења знања и вештина наших предузетница - каже директорка Симанић.
Она објашњава да када говоре о дигитализацији, ту се инсистира на дигиталном описмењивању жена, посебно оних из руралних средина, као и на дигитализацији пословања и пословних процеса предузетница јер само на тај начин њихови бизниси могу бити конкурентни и одрживи на дужи рок.
- А када су одрживи, то значи да имамо још једно женско предузеће, тј. радњу у власништву жене и самим тим још једну економски оснажену жену и радно место - каже она.
Због свега тога, ПКС у циљу унапређења родне равноправности у Србији, као и у циљу економског оснаживања жена, предлажу неке од препорука:
- Подизање свести јавности и покретање јавне расправе о родној равноправности, одрживом развоју и међусекторској сарадњи.
- Отварање нових радних места за жене кроз давање грантова
- Едукација жена кроз организовање бесплатнх радионица и менторских програма, односно повећање капацитета и вештина жена за активно ангажовање и учешће на тржишту рада,
- Увођење предузетниства у образовни систем
- Увођење родно сензитивне статистике за жене предузетнице.
- На крају, из свега наведеног можемо да закључимо да је економско оснаживање жена стратешки пројекат државе и да је наш циљ да омогућимо да жене у Србији буду једнако плаћене као и мушкарци, јер на тај начин утичемо на привредни раст и економију наше државе. Само економски оснажене жене могу доносити рационалне одлуке о свом животу - каже директорка Сектора за предузетништво Привредне коморе Србије.