Желвоз продат за 163 милиона динара фирми из Београда
Нови власник је купио имовину, али не преузима и дугове, а са 163 милиона динара моћи ће да буде намирен само први исплатни ред поверилаца
Смедеревска фабрика железничких возила Желвоз у стечају продата је за 163 милиона динара фирми Victory Солутионс из Београда, речено је данас Танјугу у Агенцији за лиценцирање стечајних управника.
ВУЧИЋ И ПАСТОР разговарали о инвестицијама у Војводини
Одбор поверилаца је на седници 18. маја донео одлуку да се даје сагласност за продају Желвоза у стечају као правног лица. У организацији Центра за стечај Агенције за лиценцирање стечајних управника 16. маја је одржана продаја Желвоза у стечају као правног лица, непосредном погодбом уз прикупљање писаних понуда.
Како је најповољнија понуда нижа од 50 одсто процењене вредности предмета продаје, стечајни управник је у складу са Законом о стечају и Националним стандардом бр. 5, наведену понуду 16. маја доставио на одлучивање Одбору поверилаца, наведено је у саопштењу Агенције. Смедеревски Желвоз је продат из петог покушаја. Процењена вредност Желвоза уочи продаје је била 1,15 милијарди динара.
Медији преносе да је понуда Victory Солутионс била за три милиона већа од друге, коју је дала италијанска фирма Цимолаи. Такође, према незваничним информацијама, нови власник је купио имовину, али не преузима и дугове, а са 163 милиона динара моћи ће да буде намирен само први исплатни ред поверилаца.
Том куповином Victory Солутионс је стекао око 20 хектара земље у Смедереву, на којој је око 95.000 квадрата хала и погона, опрему и резервне делове у њима. Дуг због кога је Желвоз и отишао у стечај, према подацима из Привредног суда, већи је од четири милијарде динара.
Према запосленима и бившим радницима дуг је 760 милиона, а према добављачима из земље и иностранства укупно 607 милиона. Фабрика је остала дужна и 104,5 милиона купцима за примљене авансе, за послове који нису урађени. Око 125 милиона динара је дуг према “спорним добављачима”, навео је Привредни суд, а неизмирене обавезе банкама су 76 милиона динара.
Највећи поверилац је држава којој је фабрика остала дужна 2,7 милијарди – Фонду за развој 1,37 милијарди, а за порезе, доприносе и остале дажбине још 1,35 милијарди динара.