РАЗВОЈ ВОЋАРСКЕ ПРОИЗВОДЊЕ У СРБИЈИ: Српско воће једно је од најтраженијих на европском тржишту!
Настављена су улагања у развој јагодастог воћа у Србији
Србија има велики потенцијал за развој јагодастог воћа, иако се протеклих година бележе позитивни резултати у том сектору, има доста могућности за повећање приноса, увођење нових сорти и унапређење квалитета.
УСПЕЛИ СМО ДА ЗАДРЖИМО ПРОСЕЧНУ ПЛАТУ ОД 510 ЕВРА: Нећемо дозволити да јавни дуг иде изнад 60 одсто
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА НОВОСАЂАНЕ: Јапанска компанија улаже две милијарде долара у војвођанску престоницу
После 100 ЕВРА, два мораторијума и пет минималаца стиже и НОВА ПОМОЋ ЗА ГРАЂАНЕ И ПРИВРЕДУ?
На том путу драгоцена су искуства Холандије, јер се кроз размену стручног и практичног знања, савремених технологија и иновација може унапредити производња и повећати извоз, истакнуто је на вебинару ПИБ пројекта – ''Холандске препоруке производњи у сектору јагодастог воћа (и трешње) у Србији''.
Боровница из Србије веома је тражена на холандском тржишту, истакао је Жил Бешор Плуг (Gilles Beschoor Плуг), амбасадор Холандије у Србији и додао да су велике шансе за сарадњу две земље у сектору јагодастог воћа.
- Имамо нове сорте, најновије технологије, веште пољопривредне произвођаче и то нам даје могућност да се надопуњујемо и сарађујемо - рекао је амбасадор и истиче да је 2020. година тешка за све, али је сектор јагодастог воћа, упркос тешкоћама на почетку, добро прошао.
Вељко Јовановић, саветник председника ПКС, рекао је да је у Србији доминантно гајење малине, да је боровница у експанзији, као и да јагода има велики потенцијал.
У Србији је 40.000 хектара под јагодастим воћем, прошле године извезено је 209 милиона евра смрзнуте малине. Имамо и одличне резултате у извозу током пандемије.
- Просечна извозна цена нам је око 1,5 ЕУР по килограму, што значи да би било добро да извозимо више прве класе него сада. Међутим, велики проблем су и даље ниски приноси свега 5,5 тона по хектару, што је на нивоу неразвијене производње. Императив је да се ова ситуација промени у наредном периоду, да се ради на квалитету малине који тражи и препознаје тржиште што ће се најпре десити кроз увођење нових сорти - навео је Јовановић.
Решења за унапређење сектора, по његовим речима, су квалитетан садни материјал, строга контрола и примена стандарда, развој уговорних односа, координација произвођача, откупљивача и прерађивача, развој правих задруга, едукација. Подсећа да је ПКС организовала велики број семинара посебно у регионима где се гаји јагодасто воће како би се помогло фармерима да усвоје нова знања и унапреде производњу.
Консултант Ђорђе Петровић представио је пројекат ПИБ у који је укључено 12 холандских компанија који ће сарађивати са српским произвођачима.
Пројекат ПИБ је резултат вишегодишње сарадње Србије и Холандије у овој области, а финансира га Влада Краљевине Холандије. Спроводиће се у Србији наредне три године.
Пројекат ће се реализовати кроз три основна стуба сарадње: државних органа (инспекцијских и стручних служби), научних институција и пословних субјеката.
Једна од активности је и организација демонстрационог поља у Земљорадничкој задрузи “Агро Еко Воће“ из Ариља као показног огледа како се са новим технологијама, примењеним знањем и увезивањем целог ланца производње могу унапредити квалитет и квантитет производње.
О својим искуствима у производњи јагодастог воћа у Србији на вебинару су говорили представници српских произвођача који очекују да ће им сарадња са холандским партнерима у оквиру пројекта помоћи да повећају приносе и извоз, унапреде квалитет и уведу нове сорте.
Вебинар су организовали Амбасада Краљевине Холандије, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Привре