СРПСКА "ИСПЛИВАЛА" ИЗ КРИЗЕ: Прошла година била година опоравка у односу на претходну
Привреда Републике Српске имала бољи резултат у 2020. години него у 2019.
Привреда Републике Српске је, судећи по подацима приказаним у финансијским извештајима предузећа за 2020, имала бољи укупан резултат у години короне него у 2019, пише Српскаинфо.
ОД 5. ЈУЛА ВИШЕ ОД 100.000 ВОЗИЛА НЕЋЕ МОЋИ ДА БУДЕ РЕГИСТРОВАНО: Један уређај постао најтраженија роба у Србији!
СЈАЈНА ВЕСТ! Брисел донео одлуку - у земље ЕУ моћи ћемо са БИЛО КОЈОМ вакцином
УЧЕНИЦИ У ПАНИЦИ! ЛУДА ШКОЛСКА ГОДИНА БИЋЕ ПО СИСТЕМУ КРЕНИ-СТАНИ: Ђаци поново на распуст, а проблеми се гомилају!
Привредна друштва су прошле године повећала укупну зараду и смањила укупан губитак. Тако је нето добит привредних друштава лани укупно износила око 1,9 милијарди КМ (971,45 милиона евра), што је за око 76,5 милиона КМ (39,11 милиона евра) више него годину пре.
С друге стране, губитак је мањи за чак 43,4 одсто и на крају прошле године износио је око 343,6 милиона КМ (175,67 милиона евра).
Финансијске извештаје о пословању у 2020. години предало је 10.296 привредних друштава регистрованих у Републици Српској.
- Све је тачно - каже Перо Ћорић, директор Привредне коморе Републике Српске, за Српскаинфо.
Напомиње, међутим, да је упоредна, 2019. година, била негативна по свим пословним параметрима, почевши од смањеног физичког обима производње до пада извоза и увоза.
Додаје да су финансијске резултате привредних друштава анализирали у Привредној комори РС, те да је из финансијских извештаја евидентно да су средња и велика предузећа имала добре пословне резултате, а под "добрим" подразумева да нису имала неке значајније падове, веће од десет одсто.
- Дакле, средња и велика предузећа су успешно пребродила кризу - истиче Ћорић.
Нажалост, мала предузећа, углавном она која запошљавају између 10 и 20 радника, имала су значајније падове. Реч је углавном о услужним делатностима попут трговине и угоститељства.
Према подацима Завода за статистику РС, у првом кварталу прошле године заблежен је раст БДП-а од 1,5 одсто, док је у преостала три био пад, а најмањи је био у последњем тромесечју, минус 2,4 одсто, наводи се у тексту.