СВЕТСКО, А НАШЕ! Породични бизнис Бабића ЦВЕТА - "буђав сир" као из француске сабира похвале по читавој Србији
Овај двојац прави и пармезан - зачински сир, али и "пијани" сир у црном вину.
Изгледом је као и сваки други, међутим када пробате овај сир, неодољиво ће вас подсетити на оне француске буђаве са плавим и зеленим примесама, који се најчешће у Србији продају у маркетима у малим троугластим паковањима. Ипак овај наш француски прављен је од чистог козијег млека грла са сремске фарме.
ВЕЋ ДАНАС ЛЕЖУ ПАРЕ ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ - КРЕЋУ ЛЕТЊЕ ИСПЛАТЕ ПОМОЋИ: Ово је редослед и календар исплата
ЦЕНА ЦРВЕНОГ ЗЛАТА У СРБИЈИ ДОСТИЖЕ СВОЈ МАКСИМУМ: Срећа никад већа за малинаре, али прича има и лошу страну
ЦЕНА ЦРВЕНОГ ЗЛАТА У СРБИЈИ ДОСТИЖЕ СВОЈ МАКСИМУМ: Срећа никад већа за малинаре, али прича има и лошу страну
- Јако стари сир је класичан бели, али је његова тајна у што дужем стајању. Ове године смо продавали тај стари који је од прошле године и што је старији, то је лепши. И њему не смета ни температура, ни ништа - каже Татјана Стојадиновић Бабић која заједно са Николом Пинтаром брине о 61 кози на породичном пољопривредном газдинству у Старим Лединцима.
Без хемије, без куповних бактерија
На мужи су тренутно 43 козе, расе алпина које дневно дају између 80 и 100 литара млека. Све "иде" у младе, полутврде сиреве са зачинима од босиљка, љуте паприке, бруснице до ораха, бибера, куркуме и оне у маслиновом уљу. Овај двојац прави и пармезан - зачински сир, али и "пијани" сир у црном вину. Од напитака производе сурутку и козији кефир, пише еКапија.
Ипак, шта је оно што посебно издваја тај стари "буђави" сир?
- Зашто би неко купио наш, а не баш тај француски који се продаје у малом троуглу у маркетима, па управо јер ми не стављамо никакву хемију. Ми искључиво правимо на природан начин, не користимо никакве куповне бактерије. Ми имамо неки наш процес прављења и тачно да јако подсећа на тај француски, али мислим да је наш једнако квалитетан - каже Татјана.
Догревање млека и стајање дају специфичан укус
Поседују мини млекару, а своје производе чувају у коморама или подруму. Неки стари одлежавају у расхладној витрини, неки у подруму зависно од укуса. Млеку за добијање финалног производа додају само сириште и со. Управо специфичан укус и настаје због процеса његовог догревања, температуре на којој се сири и одређеном времену стајања и зрења.
- Онај млади, сири се на температури свежег млека и онда се добије тај такозвани подливени. То је мекани кремасти сир, с тим што га ми не солимо, односно само мало колико треба, јер купци траже углавном да млади буде неслан. Полутврди, да би могли да стоје, морају бити добро усољени. Ми се трудимо да нам ниједан сир није преслан. Пармезан природно сушимо напољу и он што је старији то је бољи - каже Стојадиновић Бабић и додаје да, на пример, пармезан стоји шест месеци до годину дана, који кад се осуши буде тврд као камен што му даје оригиналност.
Специфично код козијих сирева је то што су јако суви, односно имају много мањи постотак млечне масти у односу на кравље. Произвођачи из Старих Лединаца наглашавају да њихови производи (мисли се на класичне сиреве) нису прејаки, па се могу конзумирати без проблема.