СРБИ СВЕ ВИШЕ ОДЛАЗЕ У ПРЕДГРАЂА: Помама за викендицама све већа, плац и кућа доступни за 18.000 ЕВРА
Купци бирају места с вртићима, школама, продавницама
Потражња за викендицама није била никад већа него у последњих годину дана, откад је избила пандемија ковида-19.
У почетку су се куће за одмор рентирале, јер многи нису ишли на посао, а деца у школу. Због целокупне ситуације с ковидом, породице су одлучиле да купе викендице у близини градова и да се преселе.
ПРЕ ПОДИЗАЊА СТАМБЕНОГ КРЕДИТА, ТРК КОД ЛЕКАРА: Од вашег здравља зависиће висина премије коју добијате!
СТРМОГЛАВ ПАД ИЗНЕНАДИО ЦЕО СВЕТ: Биткоину цена поново склизнула, а да ли се очекују нове осцилације?
ВЕЛИКЕ ПОГОДНОСТИ ЗА ПОМОЋ У КОВИД СИСТЕМУ: Картица "Наш херој" за све који су волонтирали у току епидемије
Тако је продаја кућа за одмор у Србији порасла за 50 одсто у односу на 2019. годину.
Купци бирају места с вртићима, школама, продавницама… Многи су се врло радо одрекли градског живота и прешли у села и викенд насеља, јер имају готово све као и у граду, а више простора и чистији ваздух.
Тако су викендице постале оазе за породице с малом децом и старије суграђане.
За цену се много не пита
- Зависно од места и удаљености од града, цена викендица се креће од 18.000 до 80.000 евра. Наравно, на вредност утиче и величина објекта, плаца, уређеност куће, старост… Локација је најбитнија за породице с децом, док старији иду у удаљена села. Већ годину дана највише се траже куће за одмор у Гроцкој, Барајеву, на Космају… То су места где има пуно викендица које су биле запуштене и власници или њихови наследници желе да их продају - каже Милорад Петровић, власник једне агенције за некретнине.
Према његовим речима, најчешће се продају куће од 50 до 70 квадрата са десетак ари плаца. За то треба издвојити од 25.000 до 40.000 евра.
Углавном те куће треба реновирати, али има и оних које су одмах усељиве.
Пронашли мир у Заклопачи
- Кад је почела епидемија, одлучили смо да одемо у викендицу нашег пријатеља у Заклопачи код Гроцке. Кућа има поглед на Дунав и окружена је воћем и зеленилом. Ту смо провели два и по месеца и сви смо били одушевљени. Деца су више била у дворишту него у кући, а супруг и ја смо радили од куће. По укидању карантина вратили смо се у Београд, али одлучили смо да купимо неку сличну викендицу. Пронашли смо је недалеко од куће у којој смо боравили - каже Милица Ракић из Београда.
Према њеним речима, у почетку су одлазили викендом, а онда је са супругом одлучила да кућу претворе у дом у ком ће живети.
- Сада сваки дан идемо на посао колима у Београд и водимо децу у школу, али следеће године ћемо их уписати овде, у оближњу основну школу. Живот нам се потпуно променио, имамо више простора, двориште, близу је Дунав - каже Милица.
Ни Шиљковац није далеко
Породица Милијанчевић се преселила у Шиљаковац, место у близини Барајева.
Купили су прошле јесени кућу од 80 квадрата са плацом од 12 ари. И они сваког дана иду на посао у Београд.
Деца су им студенти, па су у граду сами, али долазе сваког викенда. Ова породица је одлучила да купи и два хектара запуштене земље за, како они кажу, мали износ.
Очистили су шибље, поорали и разбацали стајско ђубре, док земља не постане добра за садњу лешника.
- Планирамо да подигнемо засад лешника. То ће бити за три до четири године. Док стигне први род, можда ћу напустити посао и бавити се пољопривредом. Ово је предиван крај. Близу града, а далеко од велеградске вреве, солитера - каже Петар Милијачевић.