СРБИЈА ИЗ КРИЗЕ ИЗЛАЗИ ВИСОКО ПОДИГНУТЕ ГЛАВЕ: Привреда се опоравља брже него што је очекивано
Опоравак привреде у Србији бољи него што се очекивало
У овој години привреда Србије би могла да оствари раст између пет и шест одсто, спољна трговина раст од око 10 одсто, али се у наредним кварталима очекује и раст спољног дефицита, закључено је данас на скупу који је у Београду организовала Америчка привредна комора (Америцан Chambers).
ПОДЕЉЕНО СВИХ 20.000 ДОДАТНИХ ВАУЧЕРА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: До овог датума их морате искористити!
САДА КУЋУ У ВОЈВОДИНИ МОЖЕТЕ КУПИТИ ЗА МАЊЕ ОД 4.000 ЕВРА: Управа за некретнине понуде прима још неколико дана
ВРЕДНОСТ ДИНАРА ПРЕМА ЕВРУ НЕПРОМЕЊЕНА: Бруто девизне резерве на крају априла 14,9 милијарди евра
Опоравак привреде Србије подстакли су фискални и монетарни стимуланси, ублажавање епидемиолошких мера, али и опоравак светске привреде, уз повољније односе извозних и увозних цена, закључак је округлог стола на коме су учествовали професор Економског факултета у Београду Милојко Арсић и председник Амћам-а Зоран Петровић, саопштила је ова компанија.
Истовремено, стране директне инвестиције ће вероватно бити нешто ниже него прошле године.
Приметан је оптимизам у проценама за ову годину компанија чланица Амц хам-а захваљујући опоравку светске привреде и фискалним и монетарним подстицајима.
- У 2021. години привреда Србије би могла да оствари раст између пет и шест одсто, спољна трговина раст од око 10 одсто, али се у наредним кварталима очекује и раст спољног дефицита. Истовремено, стране директне инвестиције ће вероватно бити нешто ниже него прошле године, инфлација ће расти током прве половине године, а јавни дуг ће прећи 60 одсто БДП-а - истакао је Арсић.
Додаје да је фискална позиција Србије одржива, а остаће одржива и након реализације планираног дефицита 2021. године, а јавни дуг ће вероватно прећи 60 осто БДП-а због чега је неопходно да се у наредној години фискални дефицит смањи између два и три одсто БДП-а.
Позитивно је што је планиран висок раст јавних инвестиција у овој години, али је потребно да се унапреди ефикасност јавних инвестиција у свим фазама њихове реализације, каже Арсић.
- Амц хам је током априла спровео анкету међу компанијама чланицама која показује оптимистичне прогнозе за раст српске привреде. Оптимизам чланица Амц хам-а за ову годину се огледа у чињеници да је њих готово две трећине остварило или пребацило планове за први квартал текуће године - истакао је Петровић.
Што се тиче запошљавања, каже он, оптимизам не јењава, јер 37 одсто планира да запосли нове људе, док 57 одсто планира да остане на нивоу од прошле године, а чак 65 одсто компанија сматра да ће остварити раст пословања у односу на 2019 и 2020. годину.
- Да бисмо наша оптимистична очекивања успешно и спровели у дело апсолутни предуслови за то су унапређење владавине права, ефикасност правосуђа и смањење корупције уз унапређење транспарентности законодавног процеса, а посебно праћење примене прописа и мерења њиховог ефекта - закључио је Петровић.
Када су инвестиције у питању, чланице Амц хама су опрезније у односу на истраживање спроведено у септембру 2020. године, када је 75 одсто њих планирало нове инвестиције, док се садашња бројка спустила на 45 одсто.
Коначно, 67 одсто компанија сматра да треба да олакшају процес вакцинације за запослене који то желе, а истовремено 62 одсто компанија сматра да могу бити од помоћи тако што ће повећати информисаност запослених о вакцинацији.
Америчка привредна комора у Србији представља 200 америчких, међународних и домаћих компанија које запошљавају око 97.000 грађана Србије и које су укупно у земљу инвестирале четрнаест милијарди евра.
Комора је водећа независна пословна асоцијација у Србији која своје активности базира на унапређењу пословног окружења, професионалном усавршавању, едукацији и промоцији својих чланова, као и на омогућавању пословних контаката међу чланством, додаје се у саопштењу.