СРБИЈА НАЈСИГУРНИЈА ЗА УЛАГАЧЕ НА БАЛКАНУ: Некада су инвеститори бежали од наше земље, ево шта се променило
Снижење премије ризика, мерене индексом ЕМБИ, 18. новембра пала је на историјски ниских 29 базна поена.
То значи да се за обвезнице Србије плаћа за 0,34 одсто виша каматна стопа него за америчке обвезнице (које се узимају као мерило).
Србија КОРАК БЛИЖЕ првом ауто-путу кроз Банат: Саобраћајницу вредну 350 милиона градиће КИНЕЗИ
ПРОМЕНА У СРПСКИМ ШКОЛАМА: Деца ће малу матуру убудуће полагати у другом, четвртом и шестом разреду
НИШТА НИЈЕ ИЗГУБЉЕНО! Све мање шанси да Фолксваген отвори фабрику у Турској: Србија поново има шансу!
Пре око шест година каматна стопа била је 10 пута већа, а пре осам година чак 15 пута већа.
То показује да је инвестирање у Србију тада сматрано ризичнијим у односу на просек земље у развоју.
Међутим, 2012. године, са променом власти, мењају се и услови који до тада нису били повољни ни за улагаче ни за нашу земљу.
Као челни човек владајуће странке СНС, а садашњи председник Србије, Александар Вучић, као један од првих задатака поставља поправљање економске ситуације у земљи, те смањивање запошљавања, најављујући управо оно што садашњи економски подаци показују.
Он је тада инсистирао на страним инвестицијама, те почео са састанцима који су били незамисливи за време владавине тадашње власти..
Изјавио је да ће приоритет напредњацима на изборима те 2012. године бити економија и да је најважније да се "Србија и Београд запосле".
- Најважнија ствар којом ће се Српска напредна странка бавити у кампањи је напредак економије, развој Србије, инвестиције и запошљавање, а актуелна власт је показала да те проблеме није способна да реши - рекао је Вучић.
Напуњена ОБА КРАКА гасовода "Турски ток": Ево када почиње са радом!
ВОЛСТРИТ У ЦРВЕНОМ: Акције у паду, инвеститори немају поверења
Народна банка купила 10 ТОНА ЗЛАТА: Девизне резерве преко 14 милијарди евра
Поред снижења премије ризика, економски податак који показује економску стабилизацију Србије јесте раст БДП-а.
БДП је од минуса (у процентима), дошао до 4,4 одсто.
Председник Александар Вучић у уторак је изјавио да очекује да ће Србија ову годину завршити са растом БДП између 3,7 и 4 одсто и да ће тако бити међу најбољим земљама у региону и Европи.
У региону, премија ризика у Хрватској износи 58 бп, у Мађарској 101 бп, у Румунији 177 бп.
Из НБС кажу да се сада улагање у Србију оцењује знатно мање ризичним у односу на просек земаља у развоју.
- У периоду од 2012. године премија ризика Србије вишеструко је смањена. Конкретно, просечан ЕМБИ за Србију је 2012. године износио 522 базних поена и био је за 180 базних поена виши од просека за земље у развоју. То значи да је инвестирање у Србију у том периоду сматрано ризичнијим у односу на просек за земље у развоју.
Од краја 2012. године, закључно са последњим расположивим податком (18. новембар 2019), премија ризика Србије снижена је за 362 базна поена, са 391 базних поена на 29 базних поена, што је и њен најнижи ниво икада и представља највеће смањење међу посматраним земљама региона које су обухваћене ЕМБИ индексом. Премија ризика Србије је тренутно нижа у односу на композитну меру ЕМБИ Глобал за 293 базних поена, што је потврда да се сада улагање у Србију оцењује знатно мање ризичним у односу на просек земаља у развоју.
Пад премије ризика земље, и с њим повезано повећање кредитног рејтинга Србије на корак до инвестиционог рејтинга, значи повољније услове финансирања за државу и приватни сектор и већу расположивост средстава за инвестиције, што је практично потврђено продужењем рочности и смањењем каматних стопа на хартије од вредности које емитује држава на домаћем и међународном тржишту, високим приливом страних директних инвестиција, растом домаће кредитне активности према приватном сектору и растом учешћа укупних фиксних инвестиција у БДП-у са испод 18% на 23% колико ће износити ове године.
Самим тим, значајно смањење премије ризика одражава висок ниво поверења инвеститора у привреду и финансијски систем Србије, као и у одрживост добрих макроекономских показатеља на дуги рок - наводе у НБС.
Додају да су најзаслужнији за тај успех председник, НБС и Влада Репулике Србије.
- Постигнута и очувана ценовна и укупна макроекономска и финансијска стабилност, елиминисана фискална неравнотежа и снажан пад учешћа јавног дуга у БДП-у, као и добре перспективе за привредни раст у средњем року, довели су до промене перцепције инвеститора према улагањима у Србију. Ове успехе Србија је постигла захваљујући посвећености свих носилаца економске политике – председника, Народне банке Србије и Владе, постизању и очувању макроекономске стабилности, пуној координацији мера монетарне и фискалне политике и спровођењу структурних реформи. Све наведене активности су утицале на значајно унапређење пословног амбијента у Србији и јачање конкурентности домаће привреде. Велики напредак који је остварен јасно се види из чињенице да је просечна премија ризика Србије ове године у односу на 2012. смањена за 427бп, док просечна премија ризика за земље у успону не само да није снижена у овом периоду, већ је повећана за 22бп.
У истом периоду (од краја 2012. године), премија ризика за земље региона је снижена, али мање него за Србију. Конкретно:
- премија ризика Хрватске снижена је за 259бп (на 52бп)
- премија ризика Мађарске снижена је за 244бп (на 101бп)
- премија ризика Румуније снижена је за 56бп (на 179бп)
- премија ризика Турске повећана је за 236бп (на 413бп)
- композитна мера премије ризика земаља у успону (ЕМБИ Глобал) повећана је за 56бп (на 322бп)
Уколико се погледа последњи податак на дан 18. новембар, премија ризика Србије била је 293бп нижа у односу на композитну меру ЕМБИ Глобал, што је још једна потврда да је улагање у Србију оцењено као знатно мање ризично у односу на просек за земље у развоју - кажу у НБС.
Вучић очекује раст од 5,5 одсто БДП у четвртом кварталу: Верујем да ћемо бити земља са набржим растом економије
СПЕКТАКУЛАРНО: Новим путем од Шапца до румске раскрснице стизаће се за мање од 15 минута!
Србија КОРАК БЛИЖЕ првом ауто-путу кроз Банат: Саобраћајницу вредну 350 милиона градиће КИНЕЗИ
Економиста проф. др Љубомир Маџар каже да ће снижење премије ризика омогућити да задуживање у иностранству буде лакше.
- То је повољна вест јер то земљу чини атрактивнијој за стране инвестиције, мада се мени не допада та искључива оријентација на стране инвестиције. Има то своју другу страну, али чисто оперативно и краткорочно гледано, то је добра вест и то ће и омогућити да задуживање у иностранству буде лакше - рекао је проф. др Љубомир Маџар.
Економиста, проф. др Милан. Р. Ковачевић сматра да би успех био да се улагања постижу на основу правог интереса инвеститора.
- Кад је реч о појединачним приватним инвеститорима главни параметар је колико се страним улагачима омогућава и колико они улажу, те колико то доприноси општем прогресу земље. Важније је да се виде параметри индекса, него сами индекс. Кад је велика понуда капитала, то значи да је нечим генерисана велика тражња. Код нас је велика тражња приватног капитала генерисана са великим субвенцијама. Ми имамо велика страна улагања, али немамо добру статистику о свему томе. Земља се може похвалити страним улагањима када смањи субвенције и кад улагања постиже на основу правог интереса инвеститора - рекао је проф. др Милан. Р. Ковачевић.
Он је упозорио да страни капитал може изазвати проблем недостатка радне снаге, али истиче да је добро то што је смањена незапосленост.
Један од највећих подухвата Србије тренутно је долазак Фолксвагена у Србију.
Србија може да понуди боље услове Фолксвагену за инвестицију него све друге земље заједно, рекао је у октобру председник Србије Александар Вучић и додао да ће наша земљла наставити да се бори за градњу те фабрике.
- Рекао сам то унапред - све што понудите, ми ћемо много више - рекао је Вучић и истакао је Србија већ понудила у новцу максимално предвиђену државну помоћ од 258,5 милиона евра.
ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: У случају отказивања или кашњења лета ОДШТЕТА и до 600 евра
ИЗМЕНА ЗАКОНА: Од 1. јула 2020. уводе се ЕЛЕКТРОНСКЕ јавне набавке!
САДА И ЗВАНИЧНО! Још један српски аеродром на МЕЂУНАРОДНОЈ МАПИ! За неколико дана полеће и први авион
Са дунавских крузера у Србију стигло више од 200.000 туриста
ПУТИН ДОНОСИ ЕНЕРГЕТСКУ СИГУРНОСТ СРБИЈИ: До краја године прикључак на "Турски ток"!