ВЕЛИКИ СКОК СРБИЈЕ! Ево колико је наша земља напредовала на престижној листи ЕКОНОМСКИХ слобода
Целокупан напредак Србије може се приписати нешто бољим резултатима у области Здрав новац, услед ниже и предвидљивије инфлације него у претходним годинама, као и услед промена методологије у области Правни сиситем и имовинска права.
Србија је на ранг листи економских слобода (Ецономиц Фреедом оф the World 2020) Фрејзер института напредовала за 10 места у односу на претходно рангирање. Сада је на 74. месту у свету, објавио је Либертаријански клуб ЛИБЕК.
"НЕЋЕ БИТИ УМАЊЕЊА ИЛИ НЕГАТИВНОГ СТАЊА" Ђорђевић оптимистичан када је у питању цифра новог минималца
Могу ли "зомби компаније" да се пробуде? У Немачкој пад инсолвентности УПРКОС КРИЗИ
На корак до свог бизниса: Како вам Национална служба за запошљавање може помоћи да се самозапослите?
Пошто је сакупљање, провера и обрада података дуготрајан процес, Индекс подразумева временски јаз од две године, стога најновије издање Индекса из 2020. године заправо одсликава ситуацију каква је она била у 2018. години, саопштио је ЛИБЕК.
Скор Србије на управо објављеном издању Индекса економских слобода у свету износи 7,05. Србија је у региону боље рангирана од Црне Горе која је на 80. месту и БиХ на 82, док су Хрватска на 61, Словенија 62. и Северна Македонија на 71. месту.
Целокупан напредак Србије може се приписати нешто бољим резултатима у области Здрав новац, услед ниже и предвидљивије инфлације него у претходним годинама, као и услед промена методологије у области Правни сиситем и имовинска права.
Индекс економских слобода у свету (Ецономиц Фреедом ин the World) објављује Фрејзер институт (Фрасер Институте) из Канаде. Како се наводи у самом Индексу, он мери "ниво до кога је заштићена поштено стечена имовина и колико су појединци укључени у добровољне трансакције''.
Иначе, Хонг Конг и Сингапур се налазе на врху и овогодишњег Индекса, а прате их редом Нови Зеланд, Швајцарска, Аустралија, Сједињене Америчке Државе, Маурицијус, Грузија, Канада и Ирска, земље које се већ годинама налазе на врху рангирања по економским слободама.
Најлошије рангиране земље су Венецуела, Судан, Либија, Ангола, Иран, Алжир, Конго, Зимбабве, ДР Конго и Централноафричка Република.
Друге значајне земље котиране су овако: Велика Британија (13. место), Јапан (20), Немачка (21), Француска (57), Русија (89) и Кина (124). Од земаља окружења, Румунија је на 23. месту, Бугарска 32. месту...
Индекс економских слобода у свету израчунава се на основу 42 појединачне варијабле, сврстане у пет различитих области: (1) Величина јавног сектора, (2) Правни систем и имовинска права, (3) Здрав новац, (4) Слобода у међународној трговини и (5) Пословна регулација.
Све варијабле преузимају се из других признатих међународних извора (као што су на пример Доинг Business Светске банке или Извештај о глобалној конкурентности Светског економског форума).
Коначан скор чини просечна вредност датих 5 подиндекса. Вредности су приказане на скали од 1 до 10, где виша оцена указује на веће присуство економских слобода. Укупан скор Србије 7,05 мало је нижи од светског просека, а лоше је оцењена по критеријуму владавине права.
Либек је од 2016. национални партнер Фрејзер института у Србији и члан Мреже за економске слободе, те има улогу националног издавача те публикације.
"БЕОГРАЂАНКА", БЕОБАНКА, МАРИНА ДОРЋОЛ... Последњих година продате су многе грађевине у Београду, а ова је следећа
НОВА ЦЕНА БАГРЕМОВОГ МЕДА: Српски пчелари ће од сада добијати више новца за ову посластицу
ДА ЛИ ВАМ ЈЕ БРЗ ИНТЕРНЕТ? Ево која је Србија на светској листи по протоку мегабајта у секунди
ОСТАЛИ СТЕ БЕЗ ПОСЛА? Ево у ком случају имате право на новчану накнаду од државе
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Више од 12.000 отворених радних места у школама и вртићима