СРБИЈА ОСТАЈЕ БЕЗ НАФТЕ ИЗ ЈАНАФА? Шести пакет европских санкција Русији ЖЕСТОКО УДАРИО и на нашу земљу
До пре неколико месеци, готово две трећине нафте добијали смо из Ирака.
Нафтна индустрија Србије, после новог пакета санкција ЕУ, неће моћи да се снабдева руском сировом нафтом преко Јадранског нафтовода (ЈАНАФ).
НАША ЗЕМЉА СЕ ПРИПРЕМИЛА ЗА КУПОВИНУ ДОДАТНИХ КОЛИЧИНА ЕНЕРГЕНТА: Санкције ЕУ на увоз нафте из Русије неће угрозити Србију?
Нови епицентар забаве и сусрета са срећом - Адмирал Атриум Премиум клуб отворен у Београду
НОВА РЕКОРДНА ЦЕНА ГОРИВА НА ПУМПАМА: Поскупео и ауто-гас
То су званично потврдили и у ресорном министарству, а питање које следи, јесте шта би то сада могло значити за домаће тржиште нафте - и из угла цене и из угла расположивих количина.
- Новим пакетом санкција забрањује се снабдевање руском сировом нафтом преко било које луке, морским путем, а НИС се снабдева сировом нафтом која се танкерима допрема до луке Омишаљ (у Хрватској). То значи да нема могућности да се до Рафинерије у Панчеву више допрема руска сирова нафта - рекли су у министарству.
Како су додали, НИС би сада могао да увози све остале врсте сирове нафте сем руске, као што је у претходном периоду већ увозио нафту из Ирака и неких других земаља.
Сва сирова нафта коју увозимо у Србију долази танкерима до Омишља на Крку и отуда се преко Јадранског нафтовода, Јанафа, транспортује за Србију, на реци Дунав. Одатле се преко Новог Сада нафта транспортује до рафинерије у Панчеву, где се даље прерађује.
До пре неколико месеци, готово две трећине нафте добијали смо из Ирака - око 45 одсто укупне количине увоза. Из Казахстана нам је долазило 10 одсто нафте и из Норвешке око 1 одсто.
Из Русије је танкерима стизало у просеку око 15 одсто наших потреба. Последњих месеци ове количине су повећане јер је руска нафта била јефтинија.
- Последњих месец дана купујемо 60 одсто руске нафте уместо ирачке, јер је руска јефтинија и она долази преко Хрватске - рекао је председник Александар ВУчић почетком маја.
Иначе, са наших нафтних поља производимо довољно нафте да задовољимо око 23 одсто потреба.
Милош Здравковић, стручњак за енергетску ефикасност, каже да са новим санкцијама, које су дошле са 6. пакетом, врло извесно да Србија сада купује нафту из Ирака и Казахстана. На питање које ће то носити последице, а заједно са чињеницом да нећемо добијати руску нафту, наводи две чињенице.
- Нафта је берзанска роба, што значи да цену одређују понуда и тражња. У овом случају, када ће руске нафте бити мање, последице би могле бити притисак на тражњу, а то би могло да доведе и до веће цене на берзи - оценио је Здравковић.
Оно што је сигурно јесте да ће у наредном периоду једно од кључних стратешких питања државе бити да обезбеди уредно снадбевање.
- У наредном периоду, поред решавања питања снабдевања, радиће се и на повећању залиха сирове нафте. Једна од очекиваних последица новог пакета санкција ЕУ је и притисак на тражњу, јер ће и друге земље тражити алтернативе увозу нафте из Русије - закључили су у ресорном министарству.
Јадрански нафтовод (ЈАНАФ) са седиштем у Загребу је 29. марта саопштио да уредба Европске уније донета 15. марта утиче на уговор који је ЈАНАФ закључио са Нафтном индустријом Србије (НИС), а који важи до децембра 2022.