ШТА АКО НЕ ЖЕЛИТЕ ДА ПРИХВАТИТЕ МОРАТОРИЈУМ? Постоји још једна опција која вам преостаје, а ево шта подразумева
Корисници кредита који не желе да прихвате нови мораторијум, јер сматрају да им је боља опција да наставе са редовном отплатом зајма, моћи ће да одбију понуду банке и продуже са редовним месечним ратама и после 1. августа.
Наиме, од тада ће поново бити могуће стопирање рата кредита, пошто би требало да ступи на снагу нова одлука о мораторијуму који би, према најавама, требало да траје бар два месеца.
Приликом претходног, тромесечног мораторијума, за који су грађани и привредници могли да се определе крајем марта, застој је аутоматски одобраван свим дужницима, а они који су желели да наставе са редовном отплатом морали су да се јаве својој банци.
КОРОНА ЋЕ ТРАЈНО ПРОМЕНИТИ СВЕТСКУ ЕКОНОМИЈУ: Јавни дуг ће се "надувати" и оставити последице широм планете
БЕРБА ШЉИВЕ У БИХ У ПУНОМ ЈЕКУ: Берачи могу да зараде и до 45 евра дневно
РАЂАЈУ КАО ИЗ ВОДЕ: У селима код Тополе ове године домаћини ваде кромпир тежи од једног килограма (ФОТО)
Да ли ће иста процедура бити и сада знаће се можда већ после данашњег ванредног састанка у Народној банци Србије.
- Сви пратећи детаљи требало би да буду усвојени на ванредном састанку Извршног одбора централне банке у понедељак, када ће јавности бити и саопштена комплетна нова мера - потврдили су у централној банци.
Подсетимо, у првом пакету подршке, мораторијум на све кредите је трајао три месеца, а овакву могућност искористило је више од 94 одсто дужника у привреди и међу грађанима.
Нови застој, нови трошак
Ново замрзавање отплате рата кредита за још два месеца било би, свакако, олакшање за многе дужнике којима је тренутно главна брига да ли ће задржати посао и колика ће им бити плата у наредним месецима.
Ипак, сви који су прихватили претходни мораторијум, а одлуче да искористе и нову олакшицу, мораће да рачунају на месечну рату кредита која ће бити и до 700 динара већа у односу на просечну рату "пре короне", односно у марту. То је резултат просте рачунице да банке и током мораторијума обрачунавају редовну камату и затим је приписују дугу и равномерно распоређују на преостале рате.
На пример, ако имате месечну рату стамбеног кредита од 300 евра, где камата чини 150 евра, то значи да ће вам током новог двомесечног застоја банка обрачунати редовну камату од 300 евра. Тај износ ће након истека мораторијума поделити подједнако на преостале рате, па ако вам је, рецимо, до краја отплате преостало још 10 година (120 месеци), месечни трошак ће бити већи за 2,5 евра или око 300 динара.
Ако сте претходно већ искористили тромесечни мораторијум, који вам је рату (под истим условима) повећао за око 450 динара, нови застој практично ће почетни месечни износ који сте банци плаћали "пре короне" увећати за више од 700 динара, а кредит ћете отплаћивати укупно 5 месеци дуже.
Такође, ако имате кеш кредит од 500.000 динара који је скоро на половини отплате (у трећој години од укупно седам) и месечно плаћате 8.320 динара, уз камату од 9,82 одсто годишње, после два месеца новог мораторијума рата ће вам бити већа за нешто више од 200 динара, и износиће око 8.500 динара.
Уз претходни мораторијум и увећање рате од 310 динара, то значи да ћете у односу на март ове године банци месечно плаћати суму већу за око 500 динара.
КАКО ЖИВЕ ФРИЗЕРИ У СРБИЈИ У ТОКУ ПАНДЕМИЈЕ? Промет пао за 80 одсто, посао изгубило 30 процената запослених
Грађани, обратите пажњу! ОБЈАВЉЕНО КО СВЕ ИМА ПРАВО ДА ДОБИЈЕ НОВАЦ ОД ДРЖАВЕ
Русија дала зелено светло за тржиште од 183 милиона људи: Шта Србија добија новим уговором са ЕАЕУ?
ФИЈАСКО НА ЈАДРАНУ! СЕЗОНА УМРЛА: Невиђен број хотела у Црној Гори затворен због корона вируса
СРБИЈА ДОБИЛА УСЛОВЕ КАКВЕ НЕМА НИЈЕДНА ДРУГА ЗЕМЉА: Шта ћемо све моћи да извозимо на тржиште ЕАУ