ШТА СА УШТЕЂЕВИНОМ У ВРЕМЕ КРИЗЕ? Огласили се стручњаци - ово је највећа ГРЕШКА
У шта улагати и где са уштеђевином у време кризе једно је од чешће постављаних питања током претходних месеци, али и година имајући у виду и корона пандемију. Могућности су бројне и крећу се од улагања у нови посао, некретнине, инвестиционе фондове, штедње у банци... Питање је само шта желите и колики ризик сте спремни да понесете.
Финансијски саветник Душан Узелац каже да су некретнине први избор већине грађана Србије. Наглашава да када се каже некретнина, не мора да значи одмах стан у центру града, већ да то може бити плац на периферији града или њива. Све то у зависности од онога чиме људи желе да се баве.
- У Србији грађани најчешће бирају некретнине као најсигурнији начин јер немају довољно знања о другим могућностима улагања. А свакако, то је много исплативије него да новац остане у банкама - каже Узелац.
НАЈВЕЋЕ ПОВЕЋАЊЕ МИНИМАЛЦА ИКАДА: Министар саопштио сјајне вести, од 1. јануара минимална цена рада 40.000
НАЈВЕЋИ ТРЕНД У СРБИЈИ! Мало улагања - велика и брза зарада, али није лако
ОВО ЋЕ ВАМ ДОНЕТИ МАЊЕ РАЧУНЕ ЗА СТРУЈУ! Попуст и до 30 посто - сада је ЗВАНИЧНО
Као један од најсигурнијих начина да се заради без много ризика, Узелац наводи покретање сопственог бизниса.
- Предузетништво је најбољи начин да се уложени новац обрне - каже Узелац.
На питање шта би он урадио са уштеђевином од 20.000 евра, рекао је управо то, да би покренуо сопствени бизнис.
- Са толиким новцем данас и није довољно купити некретнину, али би можда могао да се купи део неког простора или стана који би се искористио, рецимо, за издавање "стан на дан". Или је могуће купити плац на периферији града. Али свакако је најбоље уложити у покретање неког свог посла - навео је Узелац.
Питали смо га и о улагању у тржиште криптовалута које је све популарније.
- Могуће је уложити у криптоберзу, иако неко нема много знања о томе, али то би било коцкање - каже Узелац.
Наглашава и да увек треба имати на уму разлику између инвестирања и коцкања. Јер, како каже, инвестирање подразумева промишљеност о послу у који се ступа, док би коцкање било улагање новца у област која се не разуме довољно, а очекујеш добит...
Универзалне формуле за сигурно улагање нема јер ризици увек вребају. Зато је најважније поћи од личних афинитета, а затим и припремити добар план који подразумева фактор ризика инвестиције, временски оквир инвестиције и друге елементе, али и спремност за потенцијални неуспех.