Шта све покрива осигурање стана за 100 динара по квадрату?
Иако су некретнине често највреднија имовина коју људи поседују, њихово осигурање није увек у врху листе приоритета.
Ипак, они који на овај начин штите своју имовину, најчешће се одлучују за основну полису осигурања, која штити од пожара, удара грома, града, олује, поплаве, пожара, излива воде из инсталације, провалне крађе И разбојништва. У зависности од друштва до друштва и од одабраног пакета, полисом можемо покрити и лом стакала. То је у свету једна од најпродаванијих полиса, док је код нас купује око 10% власника некретнина, мада у Удружењу осигуравача Србије кажу да расте интересовање и за ове полисе. Осигуравајућа друштва уз имовинске ризике нуде и допунска осигурања, између осталог и полису осигурања од одговорности према трећим лицима, којом штитимо комшију уколико у нашем стану дође до поплаве или друге непредвиђене околности.
Шта се све може осигурати од имовинских ризика: пре свега то су станови и куће, настањени или ненастањени, гараже, помоћни објекти, ствари у њима, драгоцености, новац, као и предмети посебне уметничке вредности.
У УОС за наш портал објашњавају да цена полисе зависи од ризика од којих желимо да заштитимо имовину тј домаћинство, броја и стуктуре предмета осигурања, као и од грађевинске вредности објекта. Основна полиса осигурања може се купити већ за око 100-120 динара по квадрату на годишњем нивоу. Дакле, цена полисе није оправдање за мали број осигураних, јер стан од 50 квадрата може да се осигура за око 50 евра годишње, уз могућност плаћања на рате. Другим речима, у зависности од одабраног пакета, цена осигурања стана износи 12 до 15 динара дневно!
Накнада штете зависи од процењене штете и суме осигурања, али не може да буде већа од грађевинске вредности објекта. У случају тоталне штете, накнада ће бити исплаћена у висини суме осигурања, а максимално до процењене грађевинске вредности објекта. Ако је неко платио полису за тоталну штету у висини од милион динара, то је највиши износ који му може бити исплаћен, објашњавају у Удружењу осигуравача.
Савет грађанима је да се пре доношења одлуке о осигурању добро распитају од којих ризика се може осигурати имовина и да се упознају са условима којима су регулисана права и обавезе и осигуравача и онога ко купује полису осигурања. Обавезу плаћања премије, уколико је месечно плаћање, треба редовно измиривати. Савет је и да се пре потписивања полисе добро распитате у којим случајевима је искључено право на накнаду штете, како би били избегнути, евентуални, каснији проблеми.
Као и код других осигурања и овде се од почетка пандемије бележи благи раст куповине ових полиса. Разлог је, понајвише, како кажу у УОС, повећана свест грађана о потреби да се буде осигуран, али и раст поверења у осигуравајућа друштва.