СТИГЛЕ ОХРАБРУЈУЋЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКЕ ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Наредна година ће бити најбоља за њих до сада
Уредник "Агробизнис магазина" и стручњак за пољопривреду Горан Ђаковић каже да су се пољопривредници јако брзо прилагодили пословању у време епидемије, а да ће наредна година бити најбоља за њих, јер ће на располагању бити највише средстава за инвестиције.
Горан Ђаковић подсећа да је на попчетку епидемије, већ у априлу, формирана електронска платформа на којој су регистрована пољопривредна газдинства могла да дају своју понуду.
- Пошто сам произвођач јагода, имам искуство да све што смо имали пролетос, продали смо буквално са кућног прага. Да смо могли, продали бисмо и пет пута више. Како се ситуација развијала, тржиште се релаксирало и решавао се проблем пласмана производа - истиче Ђаковић.
СВЕ О НОВОМ ФРУШКОГОРСКОМ КОРИДОРУ: Најдужи тунел у Србији пролазиће кроз Војводину, а чекају га два велика изазова
ТРНОВИТ ПУТ ДИРЕКТОРА ГУГЛА: "Ранац је коштао читаву очеву плату"
ОД ОРУЖЈА ДО ТОАЛЕТ ПАПИРА: Ово су најпопуларнији руски производи у иностранству (ФОТО/ВИДЕО)
Сматра да пољопривредни произвођачи данас сасвим солидно и лепо пласирају своје производе.
- Било је проблема око организације производње. Морали су да добију дозволу да би се кретали. Када је у питању повртарство, проблем су биле затворене пијаце, али после је све то живнуло - каже Ђаковић.
Истиче да је јако добро што се у овом периоду изградио однос између потрошача и произвођача. Саветује да се потрошачи распитају за добре пољопривредне произвођаче и успоставе директан контакт.
Српска јабука на путу за Индију
У току је берба јабука, а Горан Ђаковић каже да Србија 80 одсто своје јабуке пласира у Русији.
- То јесте добро, али није добро имати само једног купца. Треба нам више тржишта. Сада отварамо тржиште Индије. Прва количина јабука је отишла у Индију - прича Ђаковић.
Наглашава да је Индија велики светски произвођач јабуке, али да је увози, као што ради и Србија.
- Јабука не може да буде свежа целе године. Можемо да је чувамо од септембра и октобра, када је беремо, све до априла, али имамо период од априла до јуна када немамо своје јабуке. Не можемо их вечно чувати - објашњава Ђаковић.
Каже да се још увек чекају резултати извоза у Индију јер је јабука тек негде на пола пута да стигне до тамо.
-Прошле године сво имали нешто нижу цену и проблеме са извозом у Русију јер је била смањена потражња. Ове године је много боља ситуација и много боља је цена. Надамо се да ће тако и остати - наводи Ђаковић.
Које културе се највише исплате
Младима који желе да се баве пољопривредом, Горан Ђаковић препоручује да прво изнајме кућу на селу, ако немају своју.
- Живите тамо три, четири месеца, што кажу поједите килограм соли са својом породицом и видите да ли сте за такав живот. Од пословних идеја, воћарство је интересантно - јабука, али ако имате више новца и боровница. Ако имате мало времена да радите, а вишак новца - то је лешник, ако немате уопште времена, онда орах - саветује Ђаковић.
Истиче да је ратарство намењено за оне који имају вече површине за производњу, а да се у повртарству показало да се у последњих пет година највише исплати производња паприке и парадајза, а најмање лубенице и купуса.
Ђаковић очекује да ће наредна година бити најбоља за пољопривреднике јер ће на располагању бити највише средстава за инвестиције у пољопривреди.
- Долази нам 50 милиона долара од Светске банке. Негде на пролеће треба да почне тај пројекат, где ће и мали и велики пољопривредници авансно добијати новац. Бесповратно и авансно ће добити 50 одсто инвестиције, 40 одсто ће финансирати банка, а 10 је њихово учешће. Мислим да никад није бил омогуће добити повољније услове - каже Горан Ђаковић.