СТРУЧЊАЦИ НЕМАЈУ ОБЈАШЊЕЊЕ: Неуобичајена појава на граници Финске и Русије (ФОТО)
Док се Европа суочава са енергетском кризом и махнито уводи мере за уштеду енергије, Русија сагорева необично велике количине природног гаса.
Највероватније је реч о гасу који би се иначе извозио у Немачку гасоводом Северни ток 1, где планирају да ове зиме уштеде енергију ограничавањем температуре у јавним зградама на 19 степени Целзијуса.
ЕУ ПРИМОРАНА ДА УБЛАЖИ САНКЦИЈЕ РУСИЈИ? Шокантне тврдње "Форбса": Европа постаје економија трећег света
ПОЧЕЛО ЈЕ! ХАОС КОД НАШИХ КОМШИЈА: Проглашена енергетска криза
ШОК НА БЕРЗАМА! Цена гаса данас УЗЛЕТЕЛА, ево колико сада кошта 1.000 кубних метара
Стручњаци су збуњени оваквим понашањем Русије, тачан разлог за појачану активност и тако масовно сагоревање гаса у фабрици је непознат.
Руска фабрика течног природног гаса Портоваја на граници са Финском сагорева гас у вредности од око 10 милиона евра сваког дана, преноси Би-Би-Си, који је дошао до анализе енергетске компаније Риастад Енерги са седиштем у Ослу. Према извештају, тамо би требало да се спали око 4,43 милиона кубних метара гаса сваког дана.
Прве знаке неуобичајеног рада фабрике приметили су током лета фински становници града у близини границе са Русијом. Фабрика се налази у близини почетка гасовода Северни ток 1, који би иначе снабдевао гасом Немачку. Снабдевање гасоводима је ограничено од средине јула, што су Руси приписали техничким проблемима. У међувремену, Немачка тврди да је то политички потез након сукоба Русије и Украјине.
Али почевши од јуна, истраживачи су приметили значајно повећање топлоте која излази из објекта. Претпостављају да је то због необично велике количине природног гаса који гори у објекту. И док је ово уобичајено у постројењима за прераду из техничких или безбедносних разлога, обим паљења гаса збуњује стручњаке.
- Никада нисам видела постројење за течни природни гас да ради са таквом снагом - истакла је др. Џесика Макарти, стручњак за сателитске податке на Универзитету у Мајамију у Охају: "Имамо изузетно висок пораст од почетка јуна, и једноставно се није успорио. Активност је остала неуобичајено висока."
Научници су такође проценили финансијске и еколошке последице тога: "Иако су тачни разлози сагоревања таквих количина гаса непознати, емисије су видљив подсетник на доминацију Русије на европским енергетским тржиштима", истакла је Синдре Кнутсон из Ристад Енерги-а. оут. "Русија не може да пошаље јаснији сигнал да сутра може да снизи цене енергената. То је гас који би се иначе извозио Северним током 1."
Марк Дејвис, извршни директор компаније Цаптерио за решења за спаљивање гаса, каже да спаљивање у овом случају није случајно и да је вероватније намерна одлука из оперативних разлога, пошто оператери заправо не желе да затворе таква постројења из страха од трошкова поновног покретања, рекао је за BBC. Али неки стручњаци верују да би се Русија могла суочити са техничким изазовом у суочавању са тако великим количинама гаса. Али то би такође могло бити резултат трговинског ембарга Европе са Русијом.
Научници су такође забринути због великих количина емисија произведених у процесу, јер би тако високе емисије могле да убрзају отапање арктичког леда.