"СУПЕР МАРИО" ЗАВРШИО МИСИЈУ: Први банкар Европе одлази са функције
Марио Драги, председник Европске централне банке, данас води своју последњу седницу на челу те институције. У питању је човек који је спасао еврозону и за то платио огромну цену.
Марио Драги је још био у првој години мандата када је у јулу 2012. изговорио речи које ће га уврстити у историјске уџбенике. Било је то доба врхунца кризе у еврозони. Грчка је практично била шворц, и веће земље попут Италије, Шпаније и Француске имале су проблеме да дођу до свежег новца. На финансијским тржиштима су падале опкладе да ће се монетарна унија распасти.
Ако узмете кеш кредит у Addiko банци, чека вас паметни телефон!
БУДУЋНОСТ ЈЕ СТИГЛА! Прорадио свемирски интернет - Маск већ твитује
Ко је "краљ наочара" који ПОТРЕСА СВЕТ ИТАЛИЈАНСКИХ финансија?
Драги је једном реченицом ударио шамар шпекулантима. Европска централна банка (ЕЦБ), рекао је, спремна је да уради "шта год је неопходно да би сачувала евро". После кратке паузе, додао је: "Верујте ми, то ће бити довољно."
Порука је била јасна – не можете да победите Европску централну банку.
Рискантан потез је имао учинка: шпекулације су опале, политика је добила маневарски простор.
- Тим говором у Лондону је Драги вероватно спасао евро - каже Томас Мајер, бивши главни економиста Дојче банке, а данас шеф једног труста мозгова који се бави економијом.
"Whatever ит такес" – Драги је озбиљно мислио када је то рекао. Убрзо је ЕЦБ преплавила тржиште јефтиним новцем. Спустио је референтну каматну стопу на нулу, увео је негативне камате за пословне банке како би их спречио да бункеришу новац на рачунима и подстакао да дају више кредита привреди. Сваког месеца је ЕЦБ куповала обвезнице држава и предузећа за по 80 милијарди евра. До сада је за то утрошено 2,6 билиона евра!
Тај поход је италијанском стручњаку донео надимак Супер Марио, по симпатичном бркајлији из видео-игре.
Али Драги је морао да трпи и критике, посебно из Немачке. Јер Немачка је земља штедиша, а штедишама никако не иде у прилог када су камате ниске или непостојеће.
- Тако расте вероватноћа да људи у старости упадну у сиромаштво. Нулте или негативне каматне стопе истовремено значе прерасподелу иметка - каже Томас Мајер.
У потери за профитима, много новца са банковних рачуна иде у некретнине и акције. Берза је експлодирала, баш као и цене некретнина и кирија.
- Профитери су сасвим извесно власници некретнина и акционари – у Немачкој је то апсолутна мањина - каже Мајер.
Немачки стручњаци и политичари пребацивали су Драгију да је прекорачио мандат ЕЦБ и да је "недозвољено" финансирао државе које су запале у финансијске тешкоће.