Све више ДЕПОНИЈА: Крећу ЖЕСТОКЕ КОНТРОЛЕ фирми које нас трују ИНДУСТРИЈСКИМ ОТПАДОМ
У Србији се годишње произведе од 150 до 200.000 тона опасног отпада
Министар за заштиту животне средине Горан Триван казао је да се годишње у Србији произведе од 150 до 200.000 тона опасног отпада. Највећи део се не прерађује јер не постоје адекватна постројења.
Прочитајте и :
Триван је рекао да се тај отпад дели на комунални, кога има мање и индрустријски у којем постоји и део опасног.
Он је рекао да је истраживање Министарства за заштиту животне средине из 2014. године показало да у Србији има 70 локација на којима се налази индустријски отпад.
Упитан о томе да ли ће се радити контрола свих предузећа, где и како складиште и прерађују свој отпад, Триван је рекао да се управо контролишу фирме за које се сумња да су учествовале у пословима који се ових дана појављују у медијима и додао да ће инспектори наставити са провером и других предузећа
Министар је истакао да у Србији не постоји довољан број инспектора и додао да је зато отворено још 180 радних места.
Свака друга крши правила: Половина пумпи у Србији не послује по ЗАКОНУ
- Због тога смо инсистирали на систематизацији Министарства, што нам је и омогућено. Отворено је још 180 места, а тражио сам да од тих 180, 100 буду приправници да ојачамо инспекцију - казао је Триван.
Говорећи о буџету који је идвојен за то министарво, Триван је рекао да је буџет већи за 16 одсто у односу на претходну годину и износи 5,58 милијарди динара, али је додао да ће морати да расте значајно да би обавили све што су замислили.
Према његовим речима, Министарство животне средине је од такси у државну касу уплатило 10,2 милијарди динара прошле године.
- Процена је да ћемо ове године имати 11 милијарди. При том само половина тог буџета заврши у зеленом фонду. С тим новцем располаже Министарство финансија, а ја се с тим не слажем - рекао је Триван и додао да сматра да сав новац од такси треба искористити за заштиту животне средине.
Триван је додао да је формирање Министарства заштите животне средине "кључна карика у ланцу борбе за здраву животну средину".